et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Ei soovi veel lapsi?

Kool.ee-haridusportaal :: Ei soovi veel lapsi? Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEi soovi veel lapsi?,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Ei soovi veel lapsi?

Hedviga Vei

 

2007. aastal sündis Eestis palju lapsi. Lausa nii palju, et kordus 1993. aasta rekordiline sündimus. Sellist

rõõmu vähendab aga fakt, et iga 1000 15-49aastase naise kohta katkestatakse Eestis pisut vähem kui 30 rasedust. See arv väheneb visalt alates 2002. aastast.

1993. aastal katkestati Eestis naise omal soovil iga 100 elussünni kohta 154 rasedust, 2006. aastal oli see arv 63. See on hea tulemus ja näitab, et soovimatuid rasedusi ennetatakse ning laste saamine on kaalutletud otsus. Põhjamaade kogemuse põhjal võiks see arv olla siiski kaks või isegi kolm korda väiksem kui Eestis praegusel hetkel.

Kuna meil on väga kiiresti vähenenud nii sünnituste kui abortide arv alates 1990te aastate algusest, võib oletada, et kasvanud on oluliselt nende naiste ja meeste osakaal, kes kasutavad usaldusväärseid rasestumisvastaseid vahendeid. Statistika näitab aga, et keskmiselt 20% viljastumiseas naisterahvastest kasutab rasestumisvastast vahendit regulaarselt. Pöördusime naistearst Kai Haldre poole, et kummutada rasestumisvastaste vahenditega kaasnevaid müüte ning saada nende kohta täpsemat informatsiooni.

Doktor Haldre, kas naine ei teadvusta endale kaitsmata vahekorraga kaasnevaid riske?

Rasestumisvastaste vahendite mittekasutamisel või vähetõhusate meetodite rakendamisel on ilmselt mitmeid põhjusi. On naisi, kes arvavad, et raseduse katkestamine on ohutum, kui tänapäevaste rasestumisvastaste vahendite kasutamine. See on kindlasti vale arvamus – rasedusega kaasnevad riskid on alati suuremad, kui mistahes vahenditega kaasneda võivad probleemid. On paare, kes jäävad lootma väga ebatõhusate meetodite peale – katkestatud suguühe on meil kordi enam levinud kui näiteks Põhjamaades; loodetakse nn ohtlike ja ohutute päevade väljaarvestamisele – varem või hiljem veab see meetod aga alt.

Vahel räägivad naised, et rasedusest hoidumiseks loputatakse tupp pärast seksuaalvahekorda – kasutusel on erinevad müütilised ained, millest osad olid kasutusel sajandeid tagasi (nt sidrun).

Teguriks, mis pole inimestes kujundanud üksteisest hoolivat tervisekäitumist või paneb uskuma müütidesse, võib olla seksuaalhariduse puudulikkus. Positiivse seksuaalsuhtega kaasnev emotsionaalne kõrgseis ei lase teinekord arukalt mõelda. Samas leian ma, et soovimatust rasedusest hoidumine ja suhtumine nii võimalikku uude elusse kui oma tervisesse ei peaks olema ainult naise vastutus. Peaks olema iseenesestmõistetav, et seksuaalsuhtega kaasneb ka partnerite ühine otsus selles osas, kas ja millal soovitakse lapsi saada ning kui seda hetkel ei soovita, siis millist meetodit peaks kasutama, et soovimatut rasedust vältida.

Femme foorumis on rasestumisvastaste vahendite teema käsitlus aktuaalne juba pikemat aega ning peamiseks põhjuseks, miks loobutakse rasestumisvastastest vahenditest, on väidetav kaalutõus. On see müüt või võib sel väitel ka tõepõhi all olla?

Kui jutt käib hormonaalsetest rasestumisvastastest vahenditest, on kindlasti nii, et enamus kasutajaid ei tunne midagi ebatavalist. Pillide puhul võib probleemiks olla hoopis tabletivõtmise meelespidamine – ükski asi ei anna märku, et pill on võetud. Foorumitest jääb kindlasti kajama probleemsem osa kasutajatest – see on ka igati loogiline: kirjutatakse ju vähem, kui kõik on hästi.

Hormonaalsete vahendite kasutamise algperioodil (esimestel kuudel) võib esineda erinevaid, enamasti tervisele kahjutuid kõrvaltoimeid: vedelikupeetus, vähene menstruatsioonitaoline veritsus suguteedest, iiveldus, pingetunne rindades jm. Harvem tekivad peavalud, seksuaaliha langus. Ainult kollaskehahormooni sisaldavate meetodite puhul võib esineda ka akneprobleemi. Reegel on, et kui kõrvaltoimed ei möödu paari kasutuskuu järel, tuleb pöörduda arsti poole, kes aitab valida kas teistsuguse doosiga või koostisega preparaadi. Enamasti on sellest abi. Iga inimese keha on erinev. Hormoonspiraali puhul tuleks ära oodata vähemalt esimesed kuus kuud.

Teatav anaboolne ehk massi suurendav toime oli kollaskehahormoonidel, mis olid kasutusel paarkümmend aastat tagasi. Uued tänapäevased toimeained on välja töötatud selliselt, et neid kuluks võimalikult väike annus ja et nende toime oleks vaid see, mida soovitakse – takistada munaraku küpsemist ja muuta emaka limaskest õhukeseks. Kuna ravimid toimivad igal inimesel erinevalt, vo'ib olla yksikuid kasutajaid, kellele ka mo'ni ta'napa'evane kollaskehahormoon sarnast toimet omab. Siin aitab ja'llegi teise koostisega vahendi valimine.

Mõned naised soovivad hormonaalseid meetodeid kasutada hoopis nende positiivse toime tõttu enesetundele – peaaegu täielikult kaovad menstruatsiooniga seotud vaevused, igakuine vereeritus on regulaarne, vähese verega, kombineeritud pillidel, plaastril ja tuperõngal on soodne mõju nahale (akne kaob) ning väheneb juuste rasusus.

Lisaks tablettidele, mis on üheks levinumaks rasestumisvastaseks kaitsevahendiks, saab kasutada veel EVRA-plaastrit ja Nuvaringi ehk tuperõngast. Kas lähiajal laieneb ka nende valik?

Kliiniliste uuringute faasis on uudse molekuli kasutamine kombineeritud pillides. Ilmselt on nende turulejõudmine lähiaastate küsimus.

Spiraali soovitatakse peamiselt juba sünnitanud naistele. Miks nii?

Emakasisene vahend ehk rahvakeeli spiraal pole traditsiooniliselt esmaseks valikuks sünnitamata naisele. See aga ei tähenda, et seda üldse kasutada ei tohiks, kui soovi on.

Peamiseks argumendiks, miks "spiraali" ei kasutata, on teadmine/trend, et noores eas on inimestel rohkem erinevaid seksuaalpartnereid kui ehk naistel üle kolmekümne eluaasta (loomulikult pole see alati nii!). Seega on suurem võimalus, et saadakse mõni seksuaalsel teel leviv nakkus. Kui emakas on võõrkeha, kulgeb nakkusest tekkinud põletik raskemal kujul kui ilma spiraalita ja halvimal juhul võib saada viljatuse põhjuseks.

Sünnitamata naisel on pisut väiksem emakas ja spiraal võib põhjustada ebamugavus- või pingetunnet alakõhus. Kui sünnitamata naine soovib spiraali, tuleks võimalusel eelistada hormoonspiraali kasutamist.

Lisaks igapäevasele kaitsele on olemas ka nn SOS-pillid, mida kasutatakse peale kaitsmata vahekorda. Kas tütarlaps, kes ei oma püsipartnerit ja elab ebaregulaarset suguelu, võiks eelistada just neid?

SOS-pillid pole meetod pidevaks kasutamiseks, need on hädaabiks - kui näiteks kondoom purunes või pillid ununesid mitu päeva järjest võtmata. Otseselt midagi tõsist ei juhtu, aga kui SOS-tablette liiga sageli võtta, tekib enamusel kasutajatest menstruaaltsükli häire. Vereeritus võib saabuda varem, hilineda, olla vererohke, pikk jne.

Kui seksuaalsuhted on erinevate partneritega ja lühiaegsed, tuleb kindlasti alati esimese abimehena appi võtta kondoom. Seda isegi juhul, kui kasutatakse mõnd igapäevaselt mõjuvat meetodit rasedusest hoidumiseks. Tavaliselt pole võimalik lühiaegses suhtes selgusele jõuda, kas partneril on mõni seksuaalsel teel leviv nakkus, näiteks HIV. Klamüüdia, gonorröa, trihhomonoos on suguhaigused, mis on väga levinud ja võivad tõsiselt kahjustada suguorganeid samas, kui enamus inimesi ei saa ise arugi, et nad haigustekitajate kandjad on. Enne kondoomist loobumist on soovitav teha analüüsid haigustekitajate esinemise väljalülitamiseks.

Tihti minnakse vahekorra ajal kõige lihtsamat teed ning rasestumise vältimiseks kasutatakse katkestatud suguühet. Ka Femme küsitlus näitas, et sellise valiku teevad 24% vastanuist. Saab sellele meetodile aga ka tegelikult loota?

Katkestatud suguühe ehk coitus interruptus on ilmselt kõige iidsem võte rasedusest hoidumiseks, olles ka Eestis jätkuvalt laialt kasutusel. On teada, et seemnevedelikku eritub sugutist juba enne seemnepurset ja see vähene vedelik on samuti viljastamisvõimeline. Kindlasti ei kaitse selline võte seksuaalsel teel levivate nakkuste eest.

Omaette küsimus on, kui nauditav on seksuaalelu sedasorti pinge all. Paljud paarid küll kasutavad seda meetodit, aga samas ollakse rahulolematud seksuaalelu kvaliteediga.

Coitus interruptus't ei loeta tõhusaks meetodiks soovimatust rasedusest hoidumiseks.

Kuidas valida just endale sobiv vahend? Alati öeldakse, et räägi oma arstiga, kuid pahatihti ei ole kliendi-arsti suhe sedavõrd hea, et noor tütarlaps julgeks kõigest rääkida…

Tihti on noored ennast juba enne arstile tulekut väga hästi kurssi viinud erinevate vahendite omadustega. Arstilt küsitakse vaid täpsustavaid küsimusi, et lõplik valik teha.

Ideaalset vahendit pole veel leiutatud – sellist, millel puuduksid igasugused võimalused kõrvaltoimeteks, mis oleksid 100% tõhusad, kaitseksid lisaks veel haiguste eest jne.

Kui noor tütarlaps ei julge arstile minna, soovitan pöörduda mõnda AMOR noorte nõustamiskeskusesse (www.amor.ee). Sealsed arstid, õed ja ämmaemandad on harjunud ja valmis tegelema just selliste noortega, kes arsti kardavad; ollakse teadlikud, et sageli pöördutakse erinevates seksuaaltervise küsimustes arstile esimesi kordi elus.

Sellest, kuidas mõjutab naise organismi abort ja milliseid riske see endaga kaasa toob, räägime aga juba järgmisel korral.

Loe veel rasestumisvastastest vahenditest ja seksist Eesti moodi.

Allikas: http://www.femme.ee/hoolitsetud/keha/4267?P=0

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2009. 08:17

Time: 0.0631418 s.