et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Esimene pill

Kool.ee-haridusportaal :: Esimene pill Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEsimene pill,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Esimene pill

Sa olid oma uut ja stiilset mp3-mängijat juba ammu ihaldanud. See on kingitus TEMALT. Nüüd naudid oma lemmikmuusikat ja meenutad seda meeletut klubiõhtut. Seal kohtasid SINA esmakordselt oma poissi ja teist said lahutamatud. Sinu elu on muutunud palju kirevamaks: Sa oled armunud, võluv, ihaldusväärne, kuid … ettevaatlik.

Sa hoiad käes veel üht uue aastatuhande leiutist – 21 roosat pilli väikeses, peopesasuuruses pakendis. Need on Sinu esimesed pillid. Arst, kes need pillid välja kirjutas, teab, et nendes sisalduvad hormoonid on väga lähedased looduslikele hormoonidele. Pillide hormoonisisaldus on väga väike, kuid siiski piisav, et tagada kaitse planeerimata raseduse eest. Varsti tunned Sa roosade pillide tõelisi eeliseid, mis on Sinu jaoks samuti väga olulised. 

Sinule Sinust

Kui Sa soovid rasestumisvastaste tablettide kohta lisainformatsiooni, siis vaata veebilehel www.meelespea.net või kool.ee'st kolmeteistkümnenda klassi märtsikuu bioloogia, keemia ja matemaatika tunde.

Bioloogia

Täna on Sinu tsükli esimene päev: Sul algas mentruatsioon. See on parim päev esimese pilli võtmiseks. Kuigi uus munarakk on alustanud küpsemist, peatab esimesel päeval võetud pill selle valmimise õigeaegselt: munarakk ei saa küpseks, ovulatsiooni ei toimu ning Sina ei jää rasedaks. Pärast esimese pilli võtmist ei pea Sa enam kontratseptsiooni ja raseduse pärast muretsema.

Kui Sul jäi menstruatsiooni esimesel päeval pill võtmata, ei pea Sa siiski ootama pakendiga alustamiseks uue tsükli algust. Pille võid hakata võtma ka tsükli 2…5. päeval, kuid sellisel juhul pead esimese seitsme päeva jooksul kasutama pillidele lisaks kondoomi.

Sinu esimesed pillid on usaldusväärsed, sest need on ühed kõige efektiivsematest rasestumisvastastest vahenditest. Rasesumisvastaseid pille kasutades märkad esimesi positiivseid muutusi oma kehas: menstruatsioonid muutuvad, “päevad” võivad olla lühemad ja vähem valulikud ning vereeritus võib olla väiksem.

Pärast paari kuud märkad veel üht olulist mõju – Sinu menstruatsioonid muutuvad regulaarseks. Sa tead oma järgmise menstruatsiooni alguspäeva juba ette. Menstruatsiooniveritsus algab kaks-kolm päeva pärast pakendist viimase pilli võtmist. Kas Sa oled alati soovinud vabaneda päevade ootuse stressist? Nüüdsest tead Sa täpselt, millal Sinu “päevad” algavad ning õpid isegi nende alguse päeva muutma!

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Tet-a-tet. Sa oled rasestumisvastaste vahendite mõjust kuulnud mitmeid müüte, nii et esimestel kuudel pärast pillide võtmise alustamist jälgid Sa oma heaolu väga tähelepanelikult. Sinu keha on ainulaadne, nii et isegi arst ei oska ette näha, mis Sind esimesel kolmel kasutuskuul täpselt ees ootab.

Ära ehmu, kui pille kasutades esineb Sul tsükli keskel vähest vereeritust. See pole ohtlik ning kaob paari kuu jooksul, kuni Su organism pillidega harjub. See on täiesti normaalne ning Sa ei pea selle pärast muretsema.

Keemia

Arst otsustab, kas Sa võid hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid kasutada, kuid tal on raske ette näha, kas määratavad pillid Sulle ka reaalselt sobivad. Enamasti kirjutavad arstid esmakordsetele kasutajatele välja pillid, mis sisaldavad uue põlvkonna progestageene ja madalas doosis östrogeeni. Sinu roosad pillid sisaldavad uue põlvkonna hormooni drospirenooni, mis on väga sarnane naissuguhormoonile progesteroonile.

Progesteroon ei kaitse ainult raseduse eest (seda nimetatakse “rasedushormooniks”), vaid on väga tähtis ka vedelike ringluses ning Sinu üldises heaolus. Kui Sinu organismis seda hormooni napib, tekib vedelikupeetus ning ilmnevad ebameeldivad PMSi sümptomid. Sa tead, et paljudel tüdrukutel esineb enne “päevi” selliseid tülikaid sümptomeid nagu rindade hellus, jäsemete tursed, kõhuvalud, kehakaalu tõus, raskustunne ning ärrituvus. Need sümptomid võivad esineda tüdrukutel, kes kasutavad vanema põlvkonna hormoone sisaldavaid hormonaalseid kontratseptiive, milles sisalduvad hormoonid erinevad munasarjades toodetavatest naissuguhormoonidest.

Tet-a-tet. Valesti valitud kontratseptiiv võib põhjustada pettumust ning Sa ei saagi kunagi kogeda seda, et rasestumisvastast vahendit kasutades võid tunda end paremini ning ilusamana.

Uue põlvkonna kontratseptiivid leevendavad menstruatsioonieelseid sümptomeid, aitavad lahti saada vistrikest, ennetavad vedelikupeetust ja aitavad säilitada kehakaalu stabiilsena. Sellist toimet on võimalik saavutada vaid drospirenooni sisaldavate pillidega. Drospirenooni sisaldavaid pille on kahesuguseid: suurema ja väiksema östrogeenisisaldusega. Sinu jaoks sobivaimad pillid saab välja valida vaid arst.

Matemaatika

Esimesi pille võttes, võiksid jätta meelde numbri 7. Pille tuleb võtta järjest 21 päeva, see tähendab, et nädalas tuleb võtta 7 pilli. Sellele järgneb 7-päevane pillivaba vaheaeg, mille jooksul algab ka vereeritus. Ära kunagi jäta pillivaba vaheaega pikemaks kui 7 päeva. Kui Sa ei soovi ebameeldivaid üllatusi, tuleb seda lihtsat reeglit kindlasti järgida. Selline ongi rasestumisvastaste tablettide lihtne matemaatika.

Kuigi pillide kasutusskeem ei ole keeruline, võib Sul esialgu siiski tekkida mitmeid küsimusi. Järgnevalt vastame kõige sagedamini korduvatele küsimustele.

Millisel ajal on kõige parem pilli võtta? Vali pilli võtmiseks selline aeg, mis ühilduks mõne Sinu igapäevase tegevusega. Nii harjud pille võtma. Hoia pille näiteks näokreemi, hambaharja või autovõtmete läheduses. Uue põlvkonna drospirenooni sialdavate pillide pakend on väike ning seda on mugav endaga käekotis kaasas kanda.

Kas on oluline võtta pilli iga päev samal ajal? Pilli tuleb võtta iga päev ligikaudselt ühel ja samal ajal, kuid mitte täpselt samal kellaajal. Oluline on mitte hilineda pilli võtmisega rohkem kui 12 tundi. Kui Sa oled unustanud pilli võtta ja möödunud on üle 12 tunni, siis käitu vastavalt reeglitele, mis on ära toodud veebilehel www.meelespea.net või pillide pakendi infolehes.

Millisest pillist tuleb võtmist alustada? Kõik pillid pakendis on märgistatud nädalapäeva tähistega. Võta pille vastavalt sellele märgistusele, nii on Sul lihtsam järge pidada, kas Sa oled juba kindlal päeval pilli võtnud või mitte.

Mida teha, kui ma võtsin pilli vale nädalapäeva märgistuse alt? Kõik roosad pillid on sama koostisega. Nädalapäevade märgistus on mõeldud vaid kasutajasõbralikkuse jaoks, et Sul oleks lihtsam pillide võtmises järge pidada.

Tet-a-tet. Ära unusta iga päev pilli võtta – nii hoolitsed oma heaolu ja kena välimuse eest ning hoidud planeerimata rasedusest. Nüüd on pillide võtmist lihtsam meeles pidada. Veebilehel www.meelespea.net võid tellida meeldetuletuse pilli võtmiseks või uue pakendi ostmiseks SMSi või meili teel. 

Tule tahvli juurde: kuidas on Sinu heaolu muutunud pärast seda, kui alustasid pillide kasutamist?

Anu (19-aastane), üliõpilane: "Minu jaoks on väga oluline see, et pärast pillide kasutamise alustamist töötab minu keha nagu kellavärk. Mõne aasta eest põhjustasid ebaregulaarsed menstruatsioonid mulle ebameeldivaid üllatusi. … Lisaks on kadunud ka menstruatsioonieelsed valud, mis võisid alata väga ebasobival ajal, näiteks nädalavahetusel. Ma ei pea enam menstruatsiooni tõttu oma plaanides muudatusi tegema."

Iiris (27-aastane), reklaamijuht: "Ma olen teismeliseeast saati võidelnud ülekaaluga: loen kaloreid, teen trenni. 17-aastaselt kohtasin oma esimest boyfriendi ja hakkasin esimest korda arsti poolt määratud pille kasutama. Need ei meeldinud mulle üldse: ma võtsin kaalus 10 kilo juurde. Liigsetest kilodest lahtisaamine nõudis suuri pingutusi. Ma pettusin hormoonides; ehk ei ole need lihtsalt minu jaoks. Ma tean, et kaasaegsed pillid ei tõsta kehakaalu. See on naiste jaoks väga oluline!"

Laura (21-aastane), sisekujundaja: "Kontratseptiivi väljavalimine oli pikk protsess: ma lugesin nende kohta, arutasin sõbrannadega, kuid määravaks jäi siiski arsti arvamus. Arst kirjutas mulle välja pillid, mis aitasid mul vabaneda menstruatsioonieelsetest sümptomitest. Esialgu tundsin uute pillide kasutamisel iiveldust, kuid ma ei jätnud nende kasutamist pooleli ning paari kuuga kadusid nii iiveldus, premenstruaalsed sümptomid kui ka tujukus."

Kodune ülesanne:
Arstivisiit möödus edukalt ja kiirelt. Kuigi Sa olid hästi ettevalmistatud, ei jõudnud Sa kõiki Sind huvitavaid küsimusi esitada. Arst kirjutas Sulle välja Sinu elu esimesed pillid ning Sa tahaksid nende kohta rohkem teada saada. Külasta veebilehte www.meelespea.net, kust leiad oma küsimustele vastused.

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2010. 01:09

Time: 0.0536401 s.