et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Esimene vahekord. Kas kasutada kaitsevahendeid?

Kool.ee-haridusportaal :: Esimene vahekord. Kas kasutada kaitsevahendeid? Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEsimene vahekord. Kas kasutada kaitsevahendeid?,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Sinu Elu - Kas esimese vahekorra ajal tasub kasutada kaitsevahendeid?

Seksikas pilk ja Hollywoodi jumalanna naeratus – just sellise foto postitasid Sa endast interneti tutvumislehele. Veebilehe kaudu oled leindud endale nii mõnegi austaja ning võtnud ühega neist isegi ühendust. Sind ootab ees kohting noormehega, kellega oled terve suve suhelnud. Sa valmistud selleks kohtumiseks suure elevusega. Sa oled veel süütu… Äkki on tema see Esimene?

Nüüd saame teada, millega tüdrukud riskivad, kui nad esimese vahekorra ajal kaitsevahendeid ei kasuta ehk täna on matemaatika, bioloogia, keemia ja distsipliini tunnid.

Tutvu koolilaenu tingimustega

Koolilaen on mõeldud lapsevanemale poja või tütre kooli saatmiseks tarvilike kooliasjade (koolitarbed, ranits, riided, jalanõud jms) ostmiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145.

Esita koolilaenu avaldus

 

Tutvu energialaenu tingimustega

Energialaen on mõeldud perele maja või korteri tarvis talvekütte (puud, kivisüsi, kütteõli vms) soetamiseks.
Lisainfo telefonilt 7407 132 või 56 221145

Esita energialaenu avaldus

Kool.ee keskkond valis välja eesti rahva finantsasutuse Tartu Hoiu-laenuühistu, andmaks välja sihtotstarbelist Koolilaenu ja Energialaenu. Tutvu ka Tartu Hoiu-laenuühistu asutatud Finants- ja Rahakooliga.

 

Matemaatika

Tänapäeval saavad tüdrukud aina kiiremini küpseks – enamikul tüdrukutest on 11-12 aasta vanuses menstruatsioonid juba alanud, mis näitab, et nad on võimelised viljastuma. Sellest hetkest saab tüdrukust naine, sest tal on võimalik lapsi saada. Iga ema jaoks on 12-aastane tüdruk alles laps. Sellest hoolimata on noore tüdruku munasarjad üleujutatud suguhormoonidega, mis panevad teda huvituma vastassugupoolest. Enamik emadest loodab, et nende tütred enne abiellumist vahekorda ei astu, kuid tänapäeval juhtub nii harva. Statistika näitab, et Eestis alustatakse suguelu keskmiselt 17,5 eluaasta vanuses, abiellutakse aga keskmiselt 26,3 aasta vanuselt.

Emad oleksid aga šokeeritud tõsiasjast, et pooled kõigist naistest ei kasuta esimese vahekorra ajal ühtegi rasestumisvastast vahendit, kuigi rasestumine on noores eas väga tõenäoline.

Ühed usaldusväärsematest rasestumisvastastest vahenditest on pillid, kuid tüdrukud ei kiirusta pillide kasutamise alustamisega. 47% naistest vastavad küsimusele, miks nad rasestumisvastaseid tablette ei kasuta, vastusega “ei tea.” Võib-olla leiavad nad, et hormonaalse kontratseptsiooni kasutamiseks on nende jaoks veel liiga vara.

Bioloogia

Kui tüdrukud otsustavad hakata kasutama rasestumisvastaseid vahendeid, siis kuulevad nad tihti, et “esimese vahekorra ajal ei jää Sa kindlasti rasedaks” või et “hormonaalsed kontratseptiivid sobivad ainult vanematele naistele”. Need on ainult müüdid. Teismelise kehas küpsevad iga menstruaaltsükli ajal täpselt samasugused munarakud kui 40-aastasel naisel ning nende mõlema munasarjades toodetakse samu suguhormoone. Ainus vahe seisneb selles, et mida noorem organism, seda ladusamalt see protsess toimub ning seda suurem on võimalus rasestuda. Parimat vanust rasestumisvastaste tablettide kasutamise alustamiseks ei ole. Kui Sa oled seksuaalselt aktiivne, siis pead hoolitsema selle eest, et iga vahekord oleks turvaline, ükskõik kui vana Sa oled.

Rasestumisvastased tabletid sisaldavad väikeses koguses hormoone, mis sarnanevad naise munasarjades toodetavatele hormoonidele. Seega on pidevalt pille võtvate naiste suguorganid puhkeolekus, mis tähendab seda, et munasarjad toodavad vähem hormoone, munarakk, mida oleks võimalik viljastada, ei saa küpseks ning emaka limaskest pakseneb vähem. Pillide eeliseks igas vanuses naistele on see, et nad pakuvad usaldusväärset kaitset rasestumise eest ning muudavad menstruatsioonid korrapäraseks, kergemini talutavaks ja vähem valulikuks. Lisaks vähendavad pillid selliste reproduktiivsust ohustada võivate haiguste riski nagu munasarja- ja emakavähk, suguorganite põletik ja endometrioos.

Keemia

Ühed ja samad pillid võivad sobida nii noortele tüdrukutele kui nende emadele, kuid naiste vajadused võivad siiski olla erinevad. Paljud naised kasutavad pille rasestumise vältimiseks. Mõned naised jälle võtavad rasestumisvastaseid tablette selleks, et reguleerida oma menstruaaltsüklit ja saada lahti valuvaigistite võtmise vajadusest “päevade” ajal. Teised kasutavad pille omakorda eesmärgil vähendada naha rasusust ja leevendada aknet. Hoolimata kõigist loetletud positiivsetest toimetest, ei jää üksi naine pillidega rahule, kui need tekitavad talle halva enesetunde või lisavad soovimatuid kilosid. Rasestumisvastaseid vahendeid on pika aja jooksul aina täiustatud, kuni lõpuks loodi pillid, mis aitavad lahendada kõik need probleemid.

Drospirenooni sisaldavad pillid toimivad teisiti kui teised hormonaalsed kontratseptiivid. See on tingitud drospirenooni sarnasusest munasarjades toodetava loodusliku progesterooniga. Drospirenooniga pillid tasakaalustavad kehas vedelike ja soolade taset, nii et ebameeldiva kaalumuutuse pärast ei ole vaja muret tunda.

Distsipliin

Kui Sa plaanid alustada suguelu, siis hoolitse selle eest, et vahekord oleks turvaline. See on Sinu elu ja need on Sinu valikud, mis teevad Sind õnnelikuks või sunnivad Sind tundma kahetsust. Kui Sa ei ole veel valmis emaks saama, siis pead Sa enne suguelu alustamist meeles pidama kahte väga olulist asja. Esiteks, kasuta usaldusväärset rasestumisvastast vahendit ning teiseks, kaitse ennast sugulisel teel levivate haiguste eest. Kui te kasutate partneriga vahekorra ajal korraga nii kondoomi kui rasestumisvastast vahendit, siis vähendate suurelt nii planeerimata raseduse kui sugulisel teel levivatesse haigustesse nakatumise ohtu. Pea meeles – rasestumisvastane kaitse on oluline ka kõige esimese vahekorra ajal, ükskõik kui vana Sa oled.

Kui Sa otsustad, et tahad hakata rasestumisvastaseid tablette kasutama, siis konsulteeri oma günekoloogiga, et leida Sinu jaoks sobivaimad pillid. Kontratseptiivid peaksid lisaks rasestumisvastasele kaitsele aitama Sul end ka hästi tunda. Ideaalis võiksid pillides sisalduvad hormoonid olla võimalikult lähedased looduslikele hormoonidele. Sellised hormoonid on näiteks drospirenooni sisaldavates pillides. Kõige uuemad drospirenooni sisaldavad pillid on madaladoosilised ning sobivad kõigile esmakasutajatele, ükskõik millises elustaadiumis.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 9. 08. 2010. 01:09

Time: 0.0928609 s.