et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Opiaatide toime ja ohud

Kool.ee-haridusportaal :: Opiaatide toime ja ohud Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeOpiaatide toime ja ohud,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Opiaatide toime ja ohud

 

Oopium ja opiaadid kutsuvad esile meeldivaid elamusi. Oopiumi suitsetamisel tekivad laiskustunne, apaatia, meeldivad nägemused, kehas meeldiv rahulolu, roidumus, hiljem unetaoline seisund. Esineb aga ka erutusseisund, koos oma võimete ülehindamisega, suureneb ettevõtlikus. Heaolutunne kutsub esile tahtmise seda korduvalt üle elada. Vastupidiselt alkohoolikule armastab oopiumi tarvitaja üksindust.

Annuse suurendamisega paraneb enesetunne veelgi, valitseb soovideta rahulolu, hingeline rahu, mida miski ei suuda kõigutada. Ükski kehaline vaevus ei muutu talumatuks, mure, kurbus, viha ei suuda häirida meelerahu. Kõigest irdunud inimene elab oma unelmate maailmas.

Narkomaania tekke seisukohalt on oluline see, et morfiin ja tema analoogid põhjustavad eufooriat ja subjektiivset mõjutunnet.

Suuremates annustes tekitavad nad und, millele järgneb kooma. Hingamise seiskus, mis on põhjustatud hingamiskeskuse tundlikkuse vähenemisest süsihappegaasile, võib põhjustada surma, eriti kui on tarvitatud samal ajal näiteks alkoholi.

Süstimisel põhjustab heroiin väga kiire toimeefekti, mis kestab alla minuti: järsk soojustunne nahal, seksuaalne erutus. Arvatakse ekslikult, et heroiin põhjustab tugevama mõnutunde, kui teised opiaadid, näib et see on nii tänu kiiremale ilmnemisele võrreldes morfiiniga. Esialgsele "sööstule" järgneb meeldiv unenäotaoline rahu- ja rahuldustunne, valu väheneb, samuti agressiivsus ja sugutung.

Opiaatide ärajätmise juhud nn külm kalkun (külmavärinad, kananahk) algavad 4 - 12 tundi pärast viimase annuse manustamist. Need saavutavad haripunkti pooleteise kuni kolme päeva järel ja siis taanduvad. Sümptomite tõsidus oleneb kasutaja psüühilisest seisundist ja narkootikumi kasutamise määrast.

Organism harjub varsti mürgiga - esialgsed annused ei avalda enam toimet. Et uuesti saavutada meeldivaid läbielamisi, tuleb annust pidevalt suurendada. Seoses harjumusega lüheneb ka toime kestvus. Organism nõuab järjest uusi annuseid, võõrutusnähud raskenevad. Edaspidi kasutab narkomaan narkootikumi mitte niivõrd heaolutunde saavutamiseks, kuivõrd just võõrutus- e abstinrntsinähtude kõrvaldamiseks.

Arusaadavalt muutub ka narkomaani tervislik seisund, inimene kõhnub äärmiselt, välimus on hooletusse jäetud, kasimatu. Aegajalt vaevavad külmavärinad, peavalu, sügelemine, kõhuvalud, kõhukinnisus või -lahtisus. Süstimiskohtadel arenevad mädapaised ja haavandid.

Opiaadid suruvad maha köharefleksi ja seega on paljudel kroonilistel kasutajatel bronhiit. Mõned uurijad on tõepärasel arvamusel, et opiaadisõltlaste ebanormaalne vastuvõtlikkus nakkustele on põhjustatud nende immuunsussüsteemi kahjustustes. Palju meditsiinilisi probleeme tekitab narkootikumide kasutamise viis. Näiteks on sagedane mittesteriilse vee ja süstalde kasutamisest põhjustatud veremürgitus ja südameklappide põletik. Narkootikumide, mis täielikult ei lahustu, süstimine võib põhjustada abtsesse, gangreeni, trombe kopsudes. Muidugi kõige suurem probleem süstimise puhul on HIV- viiruse ja erinevate hepatiidi vormide levimine narkomaanide seas.
printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 08. 2005. 02:56

Time: 0.0339861 s.