et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Design Lab ’07 finaaltööd

Kool.ee-haridusportaal :: Design Lab ’07 finaaltööd Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeDesign Lab ’07 finaaltööd,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Design Lab ’07 finaaltööd kasutavad päikeseenergiat ja säästavad vett

Electroluxi disainikonkursi Design Lab ’07 rahvusvaheline ˛ürii on välja valinud kaheksa finaaltööd, mis selleaastast teemat järgides on loodussõbralikud ja-säästlikud majapidamisseadmed ning –lahendused aastaks 2020.

Järgnevad finaaltööd valiti välja sadade disainitudengite ideede hulgast, mis kõik lähtusid eelnevalt ette antud öko-sõbralikkuse suunast. Selle aasta finalistide hulgas on domineerivad ideed päikeseenergia kasutamine ja veesäästlikkus:

  1. Pebble on päikeseenergial töötav toiduvalmistusseade, autoriks Laura Pandelle Prantsusmaalt. Seadme põhjas on induktsioon-tehnoloogial töötav soojendaja, mis kuumutab toitu luues spiraali ja metallkonteineri vahel elektromagnetilise välja. Metallkonteineri eemaldamisel lõpeb kohe ka soojendamine ning see võimaldab kõrgetasemelist täpsust toiduvalmistamisel. Pebble tõestab, et päikeseenergia kasutamiseks ei pea olema katusel suured paneelid, vaid selle energia kohaletoomiseks sobivad ka spray-on päikesepatareid köögis, mis toovad ka moodsasse urbaniseerunud elustiili keskkonnaalast säästlikkust ja vastutustundlikkust.
  2. Go Fresh on energiasäästlik kärje-kujulistest sahtlitest koosnev külmik, mille disainis He Cheng Fei Hiinast. Eraldi ‘kärgedesse’ paigutatuna ei segune omavahel toitude lõhnad ning kuna igale sahtlile on võimalik määrata konkreetsele toiduainele sobivaim temperatuur, siis on võimalik saavutada toitude pikim võimalik säilimisiga. Külmik koosneb põhiraamist, mis toodab külma kõigile 12-le sahtlile; kui vastavas sahtlis on saavutatud sobiv temperatuur, siis külma õhu sissepääs suletakse ja sahtel asub temperatuuri säilitama. Iga ‘kärje’ temperatuuri määramine on lihtne – tuleb vaid skänneerida üle vastava toidu pildi ning sobiv temperatuur on automaatselt seatud. ‘Kärjed’ on üksteisest eraldatud ning neid on võimalik külmikust eraldada, et näiteks piknikule kaasa võtta.
  3. e-Wash on naturaalset pesuvahendit kasutav pesumasin ungarlaselt nimega Levente Szabó. Väiksemasse korterisse hästi sobiv lameda kujuga ning väike pesumasin on samas võimeline pesema korraga päris palju riideid. Masin kasutab Indias ja Nepaalis väga levinud looduslikku pesuainet – seebipähklit. Seda kulub inimese kohta keskmiselt üks kilo aastas ning see sobib hästi allergikutele ja riiete osas tundlikele inimestele. Seebipähklit kasutades säästetakse loodust nii keemilise pesuaine jääkidest kui selle tootmisprotsessist.
  4. Nature Wind on Lõuna-Koreast pärit Bae Won-Ho disainitud kasutav öko-õhupuhastaja, mis kasutab keskkonnasõbralikult päikeseenergiat ning on väljakutseks tänastele tavalistele suurtele ja tihti filtrivahetust nõudvatele õhupuhastajatele. Ruumi säästvalt väikesemõõduline õhuventilaator Nature Wind kinnitub aknale ning puhastab ja värskendab õhu läbi bambusesüsi-, vee- ja lõpuks phytoncide-filtri.Phytoncide’id on naturaalsed antibiootilised ained, mille abil taimed kaitsevad end kahjulike putukate ja mikroorganismide eest.
  5. Brasiillase Joćo Diego Schimansky’ Fog Shower ehk ududušš säästab vett ja on nii lahenduseks piirkondades, kus juba on või tulevikus on ette näha veenappust. Udulaadse, mikroskoopilistest veepiisakestest koosneva duši võtmine on veesäästlik, sest seade kasutab viieminutilise duši jaoks üksnes kaks liitrit vett võrreldes 26 liitrise veekuluga, mis on omane tänastele vee-säästlikematele duššidele.Fog Shower’i puhul suunatakse soojendatud vesi rõhu all ultraheli aurustisse, seejärel läbib vesi augustatud metallplaadid ning intelligentne sensor-süsteem suunab veeauru sõltuvalt duši all oleva inimese liikumisest erinevate nurkade all välja.
  6. Taist päritu tudeng Thanat Tengamnuay sai finaali oma koduse kompostiseade-prügikastiga Circompo. Seadmes on loodud ideaalsed õhu, niiskuse ja soojustingimused tabletikujul lisatavatele mikroorganismidele, mis kiirendavad orgaaniliste jäätmete kompostiks muutmist. Toidujäägid tuleb asetada masinasse, kaas sulgeda ning jälgida LED-ekraani, mis annab kompostiprotsessi lõppemisest teada. Ökoloogiatunnist räägitud looduses toimuvast ringlusest inspiratsiooni saanud Tengamnuay sõnul on oluline, et igas majapidamises mõeldaks loodusliku tasakaalu säilitamise ja keskkonnakriiside vältimise peale.
  7. Tatjana Voronova Saksamaalt disainis Pure Washer’i, kaks-ühes lahenduse, mis koosneb kraanikausist ning nõudepesumasinast. Seadmel on kaks identset poolt; kasutaja paneb mustad nõud avatud kraanikaussi, mis liigub seejärel ära kinnisesse ossa neid pesema. Seejuures ei pea ootama, kuni kraanikauss päris nõusid täis saab ning kuna nõud on pandud sinna värskelt kasutatuna, võtab nende pesemine aega vaid mõne minuti. Seade arvestab mustade nõude hulgaga ning kasutab ainult optimaalse koguse vett ja energiat. Pure Washer’il on ka programm puu-ja juurviljade pesemiseks. Lisaks vee säästmisele, väljendub seadme keskkonnasõbralikkus ka selles, et ta ei kasuta pesuainet: seade eemaldab veest nitrogeeni ja hapniku ehk degaseerib vee ning seejärel on võimalik üksnes selle veega nõusid pestes nõudelt rasv eemaldada.
  8. Plastikut kodustes tingimustes lagundava kompaktse Return Pot’i autoriks on Taiwanist pärit ning Ameerika Ühendriikides õppiv Juan Ying-Hao. Lähtudes hinnangust, et looduslikult ja tööstuslikult kompostiks muudetav PLA-vaik asendab aastaks 2020 prügilas aastaid lagunevad fossiilkütusest valmistatud kilekotid, muudab tema seade polüaktilise happe (polyactic acid ehk PLA) vaigust kilekotid taimekompostiks; protsessist eraldub lisaks vett ja väheses koguses CO2. Patareita seadet tuleb keerutada, et spiraaltunnelis asuv pall tekitaks liikudes magnetvälja ning see omakorda toodab komposteerimiseks vajalikku energiat.

Electroluxi disainikonkursi Design Lab 2007 lõppüritus ning võitja välja kuulutamine toimub 28. novembril Pariisis. Võitja saab lisaks tiitlile auhinnaks 5,000 eurot ning kuuekuulise stipendiumi ühe Electroluxi ülemaailmse disaini arenduskeskuse juures.

Finaaltööde fotod ja joonised DESIGN LAB ’07 kaustas: ftp://www.corpore.ee/Electrolux/
Public: d8537f19868 Parool: j48fCB

Design Lab
Electroluxi Design Lab on iga-aastane disainivõistlus eelkõige tootmisdisaini tudengitele, kes on kutsutud esitlema kodumasinaid puudutavaid innovatiivseid tulevikuideid. 2003.aastal esimest korda peetud võistlus korraldati koostöös kolme Euroopa disainikooliga. Sellest ajast on Electrolux arendanud projekti globaalsele tasemele ja andnud võimalus osaleda kõigile disainitudengitele üle maailma.

Sellel aastal on tegemist viienda võistlusega ning varem on seda peetud Budapestis, New Yorgis, Stockholmis ja Barcelonas. 2006. aastal võitis Design Lab auhinna Nevale, kaasaskantav kihiline toiduhoidja, mis võimaldab kihtidesse paigutada neli erinevat kodus valmistatud toitu ning säilitada neid õigel temperatuuril ja samas on seadmel intuitiivne, ökoloogiline ja sujuv disain.

Informatsiooni selle ja ka eelmiste aastate Design Lab’ide kohta saab konkursi Webby-auhinnaga pärjatud kodulehelt: www.ElectroluxDesignLab.com

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 25. 10. 2007. 05:08

Time: 0.0812910 s.