et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Emakasisene süsteem (ESS e. hormoonspiraal)

Kool.ee-haridusportaal :: Emakasisene süsteem (ESS e. hormoonspiraal) Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEmakasisene süsteem (ESS e. hormoonspiraal),Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kas ESSi paigaldamine on valus?

Enamus naistest talub ESSi paigaldamist hästi. Enne süsteemi paigaldamist võib emakakaelale teha kohaliku tuimestuse. Mõnel naisel võib paigaldamise järgselt esineda valu või peapööritustunnet, kuid pärast lühikest puhkust need nähud tavaliselt mööduvad.

Mis on vahet ESV-l ja ESS-l?

ESV on vase või muude metallidega kaetud väike T-kujuline vahend, mis paigaldatakse emakaõõnde. ESS koosneb kahest osisest: plastikust T-kujulisest vahendist ja progestageenhormooni sisaldavast silindrist, millest vabaneb aeglaselt hormooni. ESV ja ESS erinevad üksteisest nii omaduste kui toimemehhanismi poolest. Seetõttu peavad arst ja patsient koos otsustama, kumb variant inimesele paremini sobib. [Link ESV ja ESSi kirjelduste juurde “Rasestumisvastaste meetodite” lõigus].

Kas ESSi saab kasutada hädaabi rasestumisvastase vahendina?

ESSi kasutamist hädaabi kontratseptiivina ei ole uuritud.

Kas ESS võib välja tulla või emakasse kinni jääda?

ESSi paigaldab väljaõppinud tervishoiutöötaja, kes järgib vajalikke juhiseid ESSi õige paiknemise kindlustamiseks. Vahetevahel võivad emaka lihaste kokkutõmbed menstruatsiooni ajal ESSi paigast nihutada või selle väljutada. Väga harvadel juhtudel võib ESS mulgustada emaka seina. Kui ESSi kasutajal esineb ebaharilik veritsus, valu või ebamugavustunne, tuleb esimesel võimalusel võtta ühendust arstiga.

Kas ESS on vahekorra ajal tuntav?

Kumbki partner ei tohiks vahekorra ajal ESSi tunda. Kui te siiski tunnete ESSi, peaksite vältima vahekordi seni, kuni arst on veendunud, et ESS on õiges asendis.

Kas ESSi kasutamise ajal on ohutu kasutada tampoone?

Soovitatav on kasutada hügieenisidemeid. Tampoonide kasutamisel tuleb neid tihemini ning ettevaatlikult vahetada, et mitte tõmmata ESSi niitidest.

Kas pärast ESSi paigaldamist esineb veritsust?

ESSist vabaneva hormooni mõjul jääb emaka limaskest väga õhukeseks. Sellest tulenevalt võivad menstruatsioonid muutuda kas lühemaks või pikemaks, erituva vere hulk võib väheneda või suureneda ning veritsused võivad ka sootuks lakata. Esimestel kuudel pärast ESSi paigaldamist, kui emaka limaskest ei ole veel täielikult õhenenud, võib naistel esineda määrimist. See möödub tavaliselt paari kuuga. Kui määrimine jätkub, tuleb pöörduda oma arsti poole, kes kontrollib selle põhjuseid.

Kas ESSis sisalduvad hormoonid mõjutavad menstruatsioone?

Paljud naised leiavad, et pärast ESSi paigaldamist muutuvad nende menstruatsioonid vähem vererohkeks ja vähem valulikuks. Mõnel naisel võivad menstruatsioonid üldse lakata.

Kas ESSi paigaldamine enam kui viieks aastaks on ohutu?

ESSi võib paigaldada kuni viieks aastaks. Pärast selle aja möödumist tuleb vana ESS asendada uuega. Arvestada tuleb ESSi tootja soovitustega. Kui see rasestumisvastane meetod sulle sobib ja sa soovid ka edaspidi kasutada pikaajalist rasestumisvastast vahendit, siis võid pöörduda antud meetodiga jätkamise arutamiseks oma arsti poole.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 29. 08. 2007. 07:14

Time: 0.0855579 s.