et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Hormonaalsed meetodid

Kool.ee-haridusportaal :: Hormonaalsed meetodid Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeHormonaalsed meetodid,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Rasestumisvastased meetodid ] [ Barjäärimeetodid ] [ Hormonaalsed meetodid ] [ Teised meetodid ]
[ Hädaabikontratseptsioon ]

Pillid

Pille on kahte eri tüüpi: kombineeritud pillid ja ainult progestageeni sisaldavad pillid (minipillid).

Kombineeritud pillid

Kombineeritud pillid sisaldavad kahte hormooni, östrogeeni ja progestageeni, mis takistavad igakuist munaraku vabanemist.

Pillide retsepti väljastab arst. Selgitamaks välja sulle kõige paremini sobivad pillid, küsib arst sinult küsimusi põetud haiguste ja tervisliku seisundi kohta. Kombineeritud pille on mitu erinevat tüüpi. Iga pill ei sobi kõigile, nii et eelnevalt tasub arstiga kõik erinevad variandid läbi arutada.

Kui tõhusad on pillid?

Kui pille kasutatakse õigesti, siis on nende tõhusus 99,97% (aastas rasestub 3 naist 1000st)1-6

Meetodi plussid - Kombineeritud pillid on üks kõige tõhusamatest ja populaarsematest pöörduvatest rasestumisvastastest vahenditest, mis tänapäeval saadaval on. Pillid sisaldavad hormoone, mis aitavad rasedust ära hoida mitmel erineval viisil, kuid pärast pillide kasutamise lõpetamist on naine jälle võimeline rasestuma. Lisaks rasestumisvastasele kaitsele muudavad pillid tsükli korrapärasemaks, vähendavad menstruatsioonieelseid vaevusi, menstruatsioonivalusid ja krampe ning vähendavad menstruatsioonivere hulka. Mõnedel pillidel võib olla soodne mõju nahale ja juustele. Pillidel on tõestatult olulisi tervisele kasulikke toimeid. Näiteks leevendavad pillid endometrioosi ja polütsüstiliste munasarjade sündroomi sümptomeid ning kaitsevad munasarja- ja emakavähi eest.

Meetodi miinused - Mõnel naisel võib pillide kasutamise alustamisel esineda kergeid kõrvaltoimeid, kuid need kaovad tavaliselt paari kuuga. Kõrvaltoimete hulka võivad kuuluda vaheveritsused, peavalud ja pingetunne rindades. Mõned kombineeritud pillid sisaldavad suuremas annuses östrogeeni. Kui sa kasutad selliseid pille ning sul esineb kõrvaltoimeid, võib olla abi pillide vahetamisest madalama-annuseliste pillide vastu. Pea nõu oma arstiga.

Väga harva võib pille kasutavatel naistel esineda tromboosi. Tromboosi risk pille kasutavatel naistel on väiksem kui rasedusega seotud tromboosioht. Tromboosi risk sõltub mitmest asjaolust, sealhulgas tromboosi esinemine lähisugulastel, vanus ja kehakaal, ning risk tõuseb, kui samal ajal esineb mitu ohufaktorit. Pillide kasutamisega seotud tromboosioht on siiski väiksem kui rasedusega seotud tromboosirisk.9 Pillide kasutamine võib veidi tõsta rinnanäärmevähi riski, kuid see risk on väga madal.10

Ainult progestageeni sisaldavad pillid (minipillid)

Need pillid sisaldavad ainult ühte hormooni, progestageeni. Minipilli toimemehhanism on kombineeritud pilli omast erinev. Minipilli toimel muutub emakakaela lima tihkemaks ning seega seemnerakkudele raskemini läbitavaks. Mõni nimetus minipille võib mõnedel naistel ennetada ka ovulatsiooni. Minipille võetakse iga päev, kuni pakend saab tühjaks. Järgmisel päeval alustatakse uue pakendiga. See tähendab, et pakendite vahele pausi ei jäeta ning pille võetakse ka menstruatsiooni ajal. Saadaval on erinevaid progestageene sisaldavaid minipille.

Kui tõhusad on minipillid? Kui minipille kasutada õigesti, on nende tõhusus 99,96% (aastas rasestub 4 naist 1000st).1-6

Meetodi plussid - Minipillid pakuvad väga usaldusväärset rasestumisvastast kaitset naistele, kes ei talu östrogeene.

Meetodi miinused - Minipille tuleb võtta iga päev samal ajal, muidu ei pruugi need toimida. Pidage nõu oma arstiga erinevate meetodite kasutamise osas, et leida enda jaoks sobivaim rasestumisvastane vahend. Vanemat tüüpi minipillide puhul võib pilli võtmisega hilineda kuni kolm tundi, uuemat tüüpi pillide puhul 12 tundi. Minipillide kasutamise esimestel kuudel võivad menstruatsioonid olla ebaregulaarsed ning võib esineda vaheveritsusi. Teisalt ei esine mõnedel naistel minipillidega mingit veritsust.

ESS (emakasisene süsteem)

ESS sisaldab vase ja muude metallide asemel progestageeni. Hormoon vabaneb emakasse väga aeglaselt ning paksendab emakakaela lima, muutes selle seemnerakkudele raskesti läbitavaks. Samuti toimib see lokaalselt emakas. Mõnedel naistel hoiab see aeg-ajalt ära ka ovulatsiooni. Üldjuhul võtab ESSi paigaldamine tervishoiutöötajal aega vähem kui 5 minutit ning ESS jääb oma kohale kuni 5 aastaks. Kui sa ei soovi enam ESSi kasutada, võib selle igal ajal eemaldada.

Kui tõhus on ESS? ESSi tõhusus on 99,9% (aastas rasestub 1 naine 1000st).1-6

Meetodi plussid - ESS on usaldusväärne pikaajaline rasestumisvastane vahend. Pärast vahendi eemaldamist taastub viljakus väga kiiresti. Pärast paari kasutuskuud muutuvad menstruatsioonid vähem vererohkeks, lühemaks ja vähem valulikuks. Menstruatsioonid võivad ka sootuks lakata. Vahend pakub mõningast kaitset ka vaagnainfektsioonide ja emaka limaskesta vähi eest.

Meetodi miinused - Menstruatsioonid võivad olla ebaregulaarsed ning esineda võib vaheveritsusi, mõnel naisel ka pärast 3-kuulist kohanemisperioodi. Kasutamise alguses võib esineda peavalu, rindade tundlikkust ja iiveldust. Vahendi paigaldamine võib olla raskendatud ning põhjustada mõningast valu ja veritsust. ESS ei ole esimene valik naistele, kes ei ole veel sünnitanud.

Süstitavad kontratseptiivid

See on hormonaalne rasestumisvastane vahend, mida manustatakse süsti teel kas iga kuu või kord kolme kuu tagant.

Süstitavaid vahendeid on erinevaid: mõned sisaldavad ainult progestageeni, teistes on kombineeritud progestageen ja östrogeen. Süst vabastab hormooni aeglaselt ja hoiab nii ära ovulatsiooni. Samuti paksendavad need emakakaela lima ja muudavad selle seemnerakkudele raskesti läbitavaks. Süste teeb sinu arst või medõde, nii et pead arstivisiidi aega kindlasti järgima.

Kuuajane süstitav vahend

Kui tõhus see on? Kord kuus süstitava vahendi tõhusus on 99,97% (aastas rasestub 3 naist 1000st).1-6

Meetodi plussid - Süst on keskmiselt pikatoimeline hormonaalne rasestumisvastane vahend, mis pakub usaldusväärset kaitset ilma igapäevase annustamise vajaduseta.

Meetodi miinused - Mõnedel naistel muutuvad menstruatsioonid ebaregulaarseks või lakkavad sootuks ning mõnedel naistel esineb kaalutõusu. Mõnedel naistel võib lisaks esineda peavalusid, peapööritustunnet ja vistrike teket. Pärast süstete ärajätmist võib regulaarsete menstruatsioonide ja viljakuse taastumine võtta aega kuni aasta. Ainult progestageeni süsted kord kuus sobivad naistele, kes ei talu östrogeene või toidavad last rinnaga.

Kolme kuu tagant süstitav vahend

Kui tõhus see on? Kolme kuu tagant süstitava vahendi tõhusus on 99,97% (aastas rasestub 3 naist 1000st).1-6

Meetodi plussid - Süst on keskmiselt pikatoimeline hormonaalne rasestumisvastane vahend, mis pakub usaldusväärset kaitset ilma igapäevase annustamise vajaduseta. Saadavalolev kolme kuu tagant süstitav ainult progestageeni sisaldav vahend sobib naistele, kes ei talu östrogeene või kes toidavad last rinnaga.

Meetodi miinused - Mõnedel naistel muutuvad menstruatsioonid ebaregulaarseks või lakkavad sootuks ning mõnedel naistel esineb kaalutõusu. Mõnedel naistel võib lisaks esineda peavalusid, peapööritustunnet ja vistrike teket. Pärast süstete ärajätmist võib regulaarsete menstruatsioonide ja viljakuse taastumine võtta aega kuni aasta.

Implantaadid

Implantaat on tilluke painduv progestageeniga impregneeritud toru (mõni implantaat koosneb kahest torust), mis paigaldatakse naha alla õlavarre siseküljele. Protseduuri teostatakse kohaliku tuimestusega ning implantaadi paigaldab väljaõppinud arst või medõde. Implantaadist vabaneb kolmeaastase perioodi jooksul pidevalt väike kogus hormooni, misjärel vana implantaat eemaldatakse ja paigaldatakse uus. See meetod pärsib ovulatsiooni ja muudab emakakaela lima tihkemaks, nii et seemnerakkudele on see raskesti läbitav. Pärast implantaadi eemaldamist viljakus taastub.

Kui tõhus on implantaat? Implantaadi tõhusus on 99,95% (aastas rasestub 5 naist 1000st).7

Meetodi plussid - Implantaat sobib naistele, kes soovivad pikaajalist rasestumisvastast kaitset. Samuti sobib see naistele, kes toidavad last rinnaga või ei talu östrogeeni. Implantaadid võivad vähendada menstruatsioonivere hulka ja mentsruatsioonide valulikkust.

Meetodi miinused - Implantaadi eemaldamine võib olla ebamugav. Esineda võib ajutisi kõrvaltoimeid nagu nahaärritus manustamiskohal, ebaregulaarsed veritsused, peavalud, meeleolu kõikumine ja rindade hellus. Need kõrvaltoimed mööduvad tavaliselt paari kuuga. Mõned naised võivad kaalus juurde võtta või nende menstruatsioonid võivad pärast esimest kasutusaastat muutuda ebaregulaarseks. Täheldatud on ka mõju nahale.

Rasestumisvastane plaaster

See on östrogeeni ja progestageeni sisaldav väike ruudukujuline nahale kleebitav plaaster, millest vabaneb aeglaselt läbi naha hormoone. Plaaster asetatakse tuharatele, kõhule või ülakehale, vältides rindade piirkonda. Kolmel järjestikusel nädalal asetatakse kord nädalas nahale uus plaaster, neljas nädal on plaastrivaba. Plaaster hoiab ära ovulatsiooni (munaraku vabanemise munasarjast) ja paksendab emakakaela lima, muutes selle seemnerakkudele raskesti läbitavaks.

Kui tõhus on rasestumisvastane plaaster? Rasestumisvastase plaastri tõhusus on õige kasutamise korral 99% (aastas rasestub 10 naist 1000st).1-6

Meetodi plussid - Plaastrit ei ole vaja vahetada iga päev ning see on alternatiivne kombineeritud hormonaalne vahend kombineeritud pillidele.

Meetodi miinused - Hetkel saadaval olev plaaster on läbipaistmatu, nii et see on nahale asetatuna nähtav. Mõnedel naistel esineb plaastri kasutamise alustamisel kõrvaltoimeid nagu vaheveritsused, nahaärritus, peavalud ja pingetunne rindades, kuid enamasti mööduvad need 12 nädala jooksul.

Rasestumisvastane rõngas

Tuperõngas on umbes 5 cm läbimõõduga painduv rõngas. Naine sisestab selle ise tuppe, kus tupeseina lihased seda paigal hoiavad. Tuperõngas jäetakse oma kohale kolmeks nädalaks, misjärel rõngas eemaldatakse ja tehakse nädalane paus. Pärast nädalapikkust vaheaega asetatakse tuppe uus rõngas.

Tuperõngas on alternatiivne madaladoosiline hormonaalne kontratseptsioonivahend, mida kasutatakse kord nelja nädala tagant. Rasestumisvastane rõngas sisaldab nii östrogeeni kui progestageeni.

Kui tõhus on rasestumisvastane rõngas? Kui tuperõngast õigesti kasutada, on selle tõhusus 99% (aastas rasestub 10 naist 1000st).1-6

Meetodi plussid - Rasestumisvastane rõngas on alternatiivne madaladoosiline rasestumisvastane vahend. See võib muuta menstruatsioonid regulaarsemaks, vähem vererohkeks ja vähendada krampide esinemissagedust.

Meetodi miinused - Rasestumisvastane rõngas võib põhjustada tupeärritust, ebamugavustunnet või tupevoolust. Samuti võib selle kasutamisel esineda iiveldust ja pingetunnet rindades. Mõned naised võivad tuperõngast tunda.
--------------------------------------------

  1. Baltzer J, Mickan H. Gynakologie: Ein kurzgefabtes Lehrbuch/Kern. Neuberbeitete Auflage. Stuttgart, Germany, Georg Thieme Verlag, 1985
  2. Organon. NuvaRing (etonogestrel/ethinyl estradiol vaginal ring) 2001. Available at: http://www.epigee.org/guide/inserts/nuvaring.pdf. (Accessed 5 October 2003)
  3. Ortho-McNeil Pharmceutical Inc. Ortho Evra (Norelgestromin/ Ethinyl estradiol transdermal system) 2001. Available at: http://www.ortho.mcneil.com/products/pi/pdfs/orthoevra.pdf. (Accessed 5 October 2003)
  4. Ortho-McNeil Pharmaceutical Inc. Ortho Tri-Cyclen Lo tablets (norgestimate/ethinyl estradiol) 2002. Available at: http://www.ortho-mcneil.com/products/pi/pdfs/orthtricyclenlo.pdf (Accessed 5 October 2003)
  5. Speroff L, Darney PD. Periodic Abstinence. A clinical guide for contraception. 3rd edn. Philadelphia, PA: Lippincott Williams and Wilkins, 2001
  6. Trussell J. Contraceptive efficacy. In Hatcher RA, Trussell J, Stewart F, Cates W, Stewart GK, Kowal D, Guest F. Contraceptive Technology; Seventeenth Revised Edition. New York NY: Irvington Publishers, 1998
  7. Trussell J. Contraceptive efficacy. In Hatcher RA, Trussell J, Stewart F, Nelson A, Cates W, Guest F, Kowal D. Contraceptive Technology; Eighteenth Revised Edition. New York NY: Ardent Media, 2004
  8. Guillebaud, J.Contraception: Your Questions Answered.Churchill Livingstone, 2004. http://info.cancerresearchuk.org/cancerstats/types/breast/riskfactors/

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 11. 06. 2010. 06:27

Time: 0.0352130 s.