et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Progestageen

Kool.ee-haridusportaal :: Progestageen Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeProgestageen,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ SOS-keskus ] [ Uue põlvkonna hormoonid ] [ Küsi arstilt ] [ Korduma kippuvad küsimused ]

Progestageen

Progestageenid on kontratseptsioonis väga tähtsal kohal. Kontratseptiivide tõhusus ja lisaomadused sõltuvad sellest hormoonist. Suurima edasimineku hormonaalses kontratseptsioonis tingisid just uuringud ja avastused progestageenide vallas.

Kõigil progestageenidel on üks sarnane omadus – nad pakuvad usaldusväärset kaitset planeerimata raseduse eest: pärsivad ovulatsiooni, muudavad emakakaela lima tihkemaks ning hoiavad ära emakalimaskesta vohamise.

Kontratseptiivides kasutatavad progestageenid võib jagada kahte gruppi, vastavalt sellele looduslikule hormoonile, millest nad toodetud on: mõnesid progestageene toodetakse naissuguhormoonist progesteroonist ning teisi meessuguhormoonist testosteroonist. Progestageenide erinevused on seotud nende päritoluga ning sellest sõltub ka rasestumisvastane toime.

  • „Meessuguhormoonidest“ sünteesitud progestageenid
  • „Naissuguhormoonidest“ sünteesitud progestageenid


“Meessuguhormoonidest” sünteesitud progestageenid

Testosteroon on meessuguhormoon, mida leidub ka iga naise organismis. Suurem osa meessuguhormoone toodetakse munasarjades ja neerupealistes, väiksem osa rasvkoes. Suurem osa kontratseptiivides kasutatavatest progestageenidest on sünteesitud testosteroonist. Saa rohkem teada progestageenide põlvkondade ja nende erinevuste kohta.

> Esimene põlvkond – 60ndad
> Teine põlvkond – 70ndad
> Kolmas põlvkond – 80ndad
> Neljas põlvkond – 90ndad
> Uus põlvkond – selle sajandi algus

Esimene põlvkond – 60ndad -- Ei ole enam kontratseptsioonis kasutusel.

Esimene kontratseptsioonis kasutatud progestageen sünteesiti testosteroonist. Selle progestageenil oli tugev soovimatu androgeenne toime. Esimesi pille kasutavatel naistel suurenes naha rasusus ning neil esines aknet. Esimeste pillidega saadud ebameeldiva kogemuse tõttu esineb tänapäevani müüte hormonaalse kontratseptsiooni kohta, mis tekitavad naistes kahtlusi ning hirme. Esimese põlvkonna pille ei ole meie riigis saadaval.

Teine põlvkond – 70ndad -- Levonorgestreeli ajastu

Teise põlvkonna progestageeni levonorgestreeli kasutatakse kontratseptsioonis jätkuvalt. Levonorgestreeli sisaldavad pillid tulid esmakordselt turule 70ndatel. Teise põlvkonna progestageenid olid progressiivsemad kui esimese põlvkonna omad. Pillid sisaldasid märkimisväärselt väiksemas koguses hormoone ning nende androgeenne toime oli nõrgem, nii et naised tegid kiiresti kindlaks, et selliste rasestumisvastaste pillide ebameeldivad kõrvalmõjud on väiksemad.

Selleks, et vähendada meessuguhormoonist sünteesitud progestageeni annust suukaudsetes rasestumisvastastes tablettides ning pillide kõrvaltoimeid, loodi esmakordselt mitmefaasilised pillid. Igakuine progestageeni annus vähenes, kuid teadlased jätkasid progestageenide arendamist.

Kolmas põlvkond – 80ndad -- Gestodeen – monofaasilistes pillides Desogestreel – monofaasilistes ja kahefaasilistes pillides, tuperõngas Norgestimaat – monofaasilistes pillides, plaastris

Suurim osa progestageenidest kuulub kolmandasse põlvkonda; neid progestageene sisaldavad hetkel saadaval olevad kontratseptiivid. 80ndatel hakati kontratseptiivides kasutama kolme progestageeni: gestodeeni, desogestreeli ja norgestimaati. Kuigi möödunud on juba üle 20 aasta, on just neid progestageene sisaldavate pillide valik apteekides kõige suurem.

Kolmanda põlvkonna progestageenide tõhus rasestumisvastane toime kaalus üles nende ainsa halva omaduse – meessuguhormoonidele omase toime organismile. Enamik naisi talub neid pille hästi, kuna kõrvaltoimete arv on suhteliselt madal. Siiski ei ole isegi väga nõrk meessuguhormoonidele omane toime ainevahetusele kasulik: süsivesikute ringlus muutub, ohtlike rasvade hulk tõuseb, maksa tegevus on häiritud. Kuigi tervete naiste puhul ei oma need muutused erilist tähtsust, hinnatakse kontratseptiivi turvalisust alati väga rangelt. Nii jätkasid teadlased uute ainete ja ravimvormide väljatöötamist.

Hiljuti töötati kolmanda põlvkonna progestageene kasutades välja uued rasestumisvastased meetodid: rasestumisvastane plaaster ja tuperõngas. Hoolimata uuest kasutusmeetodist, sõltuvad nende kontratseptiivide omadused siiski nende koostisest – vanema põlvkonna toimeainetest.

Neljas põlvkond – 90ndad -- Dienogest monofaasilistes pillides leevendab aknet

Dienogesti sisaldavad pillid ei ole mõeldud ainult kontratseptsiooniks, vaid ka akne ja seborröa raviks. Dienogest pärsib meessuguhormoonide toimet nahale. Sellega sarnaneb dienogest naispäritolu progestageenidega ning seetõttu nimetatakse seda tihti ka “hübriidiks”.

“Naissuguhormoonidest” sünteesitud progestageenid

Looduslikku naissuguhormooni progesterooni toodetakse munasarjades menstruaaltsükli teises pooles. Kuigi teadlased on sellest hormoonist juba kaua teadlikud ning on võimelised seda hormooni ka tootma, ei saa looduslikku progesterooni kontratseptiivides kasutada. Kui looduslik progesteroon jõuab organismi, siis muudetakse ja elimineeritakse see koheselt, nii et kontratseptiivides saaks seda kasutada vaid väga suurtes annustes. Suurtel annustel on aga väga tugev negatiivne mõju. Seetõttu üritasid teadlased muuta progesterooni molekuli ja leida ainet, mida oleks võimalik kontratseptsioonis kasutada.

Esimene – 70ndad -- Tsüproteroonatsetaat – monofaasilised pillid akne ja hirsutismi raviks.

Kui naisel ei esine nahaprobleeme (suurenenud rasueritust, aknet), ei tohiks tsüproteroonatsetaati sisaldavaid pille ainult kontratseptiivina kasutada. Sellisel juhul sobivad paremini drospirenooni või dienogesti sisaldavad pillid.

Uus põlvkond – uue aastatuhande algus -- Drospirenoon – aknet ja PMSi sümptomeid leevendavad monofaasilised pillid.

Uue aastatuhande esimesel sajandil on loodud täiesti uus hormoon spironolaktoonist sünteesitud progestageen drospirenoon. Drospirenoonil on organismile väga sarnane mõju loodusliku naissuguhormooni progesterooniga. See on esimene progestageen, mis kontrollib nii soolade ja vedeliku tasakaalu kui vähendab naha rasutootmist. Seetõttu leevendavad drospirenooni sisaldavad pillid PMSi sümptomeid, ei tõsta kehakaalu ning leevendavad aknet. Veelgi enam, naised, kes kasutavad drospirenooniga pillid, tunnistavad, et nende suguelu kvaliteet paraneb. Drospirenooni sisaldavad pillid jon juba võitnud ülemaailmse populaarsuse.

Uus leiutis – roosa pill. Nendes pillides on kombineeritud uue põlvkonna hormoon drospirenoon ja madal östrogeeni doos.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 11. 2008. 09:09

Time: 0.0345562 s.