et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Östrogeen

Kool.ee-haridusportaal :: Östrogeen Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeÖstrogeen,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ SOS-keskus ] [ Uue põlvkonna hormoonid ] [ Küsi arstilt ] [ Korduma kippuvad küsimused ]

Östrogeen

Östrogeen (etinüülöstradiool) avastati 1939. aastal. Nüüd sisaldavad seda kõik meie riigis saadaval olevad kombineeritud hormonaalsed kontratseptiivid. Etinüülöstradiooli toime on väga sarnane kehaomastele östrogeenidele, kuid on veelgi tugevam.

  • Vanad pillid – kõrgedoosilised
  • Uued pillid - madaladoosilised


Vanad pillid

Esimesed pillid, mis tulid Euroopas müügile 1961. aastal, sisaldasid 50 mg östrogeeni. Kontratseptiivid, mis sisaldavad sellises koguses nimetatud hormooni, on kõrgedoosilised. Eestis ei ole kõrgedoosilisi kontratseptiive enam saadaval, teistes riikides aga küll.

Esimesed suukaudsed kontratseptiivid tagasid küll usaldusväärse kaitse raseduse eest, kuid neil olid tugevad kõrvaltoimed. Kõrge östrogeenisisalduse tõttu esines kasutajatel rindade hellust, iiveldust, peavalusid, kõrget vererõhku ja aknet. Aja jooksul ilmnes, et kõrgedoosilisi kontratseptiive kasutavatel naistel esines tihti tõsiseid haigusi: verehüüvete moodustumist veresoontes, mõnikord ka tromboosi ehk veresoonte sulgust. Teadlased uurisid põhjalikumalt östrogeeni toimet ja vaatasid üle selle annuse.

Selge oli, et etinüülöstradiooli annust kontratseptiivides tuli vähendada, kuid madala hormooni doosi puhul võis rasestumisvastase pilli usaldusväärsus kannatada. Uued võimalused avanesid, kui loodi uus progestageen, mis oli suuteline ovulatsiooni pärssima.

Uued pillid

Pärast östrogeeni toime põhjalikku uurimist, tõestati, et selle tähtsus kontratseptsiooni usaldusväärsuse tagamises on väiksem, kui esimeste pillide loomise ajal arvati. Etinüülöstradiool on vajalik menstruatsioonitsükli regulaarsuse tagamiseks ja siis kui loodusliku östrogeeni tootmine munasarjades väheneb.

Kaasaegsetes kombineeritud hormonaalsetes kontratseptiivides on östrogeeni annus madal: üks pill sisaldab vähem kui 50 mikrogrammi etinüülöstradiooli. Saadaval olevad pillid sisaldavad 35, 30, 20 või 15 mikrogrammi etinüülöstradiooli, rasestumisvastane plaaster 20 mikrogrammi ja tuperõngas 15 mikrogrammi etinüülöstradiooli. Mõned naised vajavad 30 – 35 mikrogrammi, teised 20 mikrogrammi suurust annust. Kõik madaladoosilised pillid on ohutud, kui naine on terve.

Kui naine võtab pille, tungivad östrogeenid vereringesse, organism töötleb need kiiresti ja eemaldab nad. Kuigi rasestumisvastane plaaster sisaldab vaid 20 mikrogrammi vastavat hormooni, on selle hormooni kogus veres palju suurem kui pille kasutades, sest plaastrist eraldub östrogeeni läbi naha verre pidevalt.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 11. 2008. 09:06

Time: 0.0322990 s.