et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Oraalsed kontratseptiivid vähendavad viljakust

Kool.ee-haridusportaal :: Oraalsed kontratseptiivid vähendavad viljakust Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeOraalsed kontratseptiivid vähendavad viljakust,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kontratseptsioon ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Oraalsed kontratseptiivid vähendavad viljakust

Miks see müüt on nii laialt levinud?

Müüt võib olla tingitud puudulikest teadmistest naise menstruatsioonitsükli füsioloogia kohta. Näiteks peale hormonaalsete kontratseptiivide kasutamise lõpetamist ei pruugi menstruatsioon alata õigeaegselt st. iga kuu tagant. Või et tsükkel võib olla regulaarne hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel, kuid muutuda ebaregulaarseks peale manustamise katkestamist ning naine pole võimeline rasestuma. Pealegi on 30 – 40 aastastel naistel väiksemad võimalused rasestuda (kuna fertiilsus langeb koos vanusega). Kõike seda on interpreteeritud kui viljakuse vähenemist, kuid see pole tõsi.

Kas regulaarne tsükkel on fertiilsuse garantiiks?

Palju aastaid on menstruatsiooni peetud naise viljakuse sümboliks. Kuid tõde on see, et see on ainult kõige lihtsamalt märgatav fenomen, mis peegeldab keeruka protsessi (milles hormoonid mängivad võtmerolli) lõpptulemust, kui kõik reproduktiivse süsteemi organid valmistuvad raseduseks, aga eostumist ei toimu.

Kuigi muutused menstruatsioonitsüklis ja menstruatsioon ise on paljude viljatust põhjustavate haiguste iseloomulikeks tunnusteks, oleks siiski ekslik mõelda, et regulaarne menstruaaltsükkel annab märku naise fertiilsusest.

Kui suur tähtsus on kontratseptiivsetel pillidel tsükli regulaarseks muutmisel?

Regulaarsel verejooksul kontratseptiivsete pillide kasutamise ajal pole mingit seost fertiilsusega. Kui naise menstruaaltsükkel on ebaregulaarne (näiteks menstruatsioonid esinevad väga harva või sageli, või ei alga mitme kuu jooksul järjest, veritsus on reeglipäratu ja väga tugev) võib ordineerida hormonaalseid kontratseptiive, et maha suruda munasarjade loomulikku kuid häiritud tegevust ja hoida hormoone tasakaalus kontratseptiivides sisalduvate hormoonide abil. Tulemusena võib saavutada regulaarse, nõrgema või vähem valulikuma, ja lühema vereerituse. Kontratseptiivide kasutamise lõpetamisel võib menstruaaltsükkel muutuda regulaarseks (pealegi võivad suureneda võimalused rasestumiseks), kuid hiljem võib muutuda taas ebaregulaarseks. Uskuda, et hormonaalse kontratseptsiooni kasutamine mõne aja jooksul võib muuta menstruaaltsükli regulaarseks kogu ülejäänud eluks, on viga, kuna kontratseptiivsed pillid ei eemalda korrapäratu tsükli põhjuseid. Sama saab öelda naiste viljatuse kohta; kontratseptiivsetel pillide pole sellega mingit pistmist. Tuleb leida põhjus ja see eemaldada.

Miks kontratseptiivsetel pillidel on positiivne toime fertiilsusele?

Kontratseptiive manustavatel naistel esineb väiksem risk vaagnapõletikuks, emakaväliseks raseduseks, munasarjatsüstideks ning munasarja- ja emakavähiks. Tavaliselt osa nendest haigustest ravitakse kirurgiliselt. Seetõttu, mida pikemalt kasutatakse hormonaalseid kontratseptiive, seda madalam on risk haiguste tekkeks, millel võib olla pikaajaline või pöördumatu mõju fertiilsusele.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 31. 10. 2008. 15:02

Time: 0.0724878 s.