et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Müüdid

Kool.ee-haridusportaal :: Müüdid Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeMüüdid,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Kontratseptsioon ] [ Rasestumisvastased meetodid ] [ Kontratseptsiooni usaldusväärsus]
Kuidas rasestumisvastased tabletid toimivad ] [ Kontratseptsiooni müüdid ]

Kontratseptsiooni müüdid

Arvatavasti olete kuulnud mitmeid kordi rasestumisvastaste vahendite paksuks tegevast mõjust. Ja kindlasti olete palju kordi kuulnud, et see pole tõsi. Kuid mis on siis tõene? Meelespea.net palus günekoloog dr. A. Kilda selgitada mõningaid laialt levinud müüte kontratseptiivide ja nende kasutamise kohta.

Müüdid antibeebipillide kohta on endiselt visad taanduma

Antibeebipillid on Eesti naistele olnud kättesaadavad juba paarkümmend aastat, kuid ikka usutakse, et neid võttes suureneb kehakaal, nahk muutub inetuks ja et pillid on noortele tüdrukutele ohtlikud. «Lõviosa antibeebipille puudutavaid müüte pärineb 1980. aastaist, mil pillide hormoonisisaldus oli tunduvalt suurem kui praegu. Ilmselt seetõttu ongi umbusk nende suhtes eriti tuge... Edasi »

Oraalsed kontratseptiivid põhjustavad kehakaalu tõusu

Vale oleks väita, et see müüt on tulnud ei kusagilt. Kombineeritud oraalsed rasestumisvastased vahendid, iseäranis vanema põlvkonna kõrge östrogeeni sisaldusega pillid põhjustasid mõnedel naistel teataval määral kehakaalu tõusu. Kuid siin on kaks absoluutselt erinevat põhjust, mis viivad kiirema või aeglasema kehakaalu tõusuni. Edasi »

Oraalsed kontratseptiivid vähendavad viljakust

Müüt võib olla tingitud puudulikest teadmistest naise menstruatsioonitsükli füsioloogia kohta. Näiteks peale hormonaalsete kontratseptiivide kasutamise lõpetamist ei pruugi menstruatsioon alata õigeaegselt st. iga kuu tagant. Või et tsükkel võib olla regulaarne hormonaalsete rasestumisvastaste vahendite kasutamisel, kuid muutuda ebaregulaarseks peale manustamise katkestamist ning naine pole võimeline rasestuma. Pealegi on 30 – 40 aastastel naistel väiksemad võimalused rasestuda (kuna fertiilsus langeb koos vanusega). Kõike seda on interpreteeritud kui viljakuse vähenemist, kuid see pole tõsi. Edasi »

Kontratseptiivide kasutamise ajal organism harjub sünteetiliste hormoonidega ja peale kontratseptsiooni katkestamist pole võimeline ise hormoone produtseerima

Mõnedel naistel ei esine loomulikku menstruatsiooni lühema või pikema perioodi jooksul peale kontratseptiivide võtmise katkestamist. See võib olla sellist tüüpi müüdi põhjus. Pealegi sõnu, mida kasutatakse hormonaalse kontratseptsiooni selgitamisel, nagu „munasarjade tegevuse ja ovulatsiooni pärssimine”, võidakse valesti interpreteerida ja mõista kui munasarjade täielikku „väljalülitust”, mis tähendab nende eksisteerimise lõppu igaveseks. See on väga tihedalt seotud viljakuse vähenemise hirmuga. Edasi »

Kontratseptiivid soodustavad aknet ja liigset karvakasvu

Kõige esimeste kontratseptiivsete pillide komponendil progestiinil olid lisaks kehaomasele progesteroonile ka meessuguhormooni androgeenile iseloomulikud omadused. Pealegi olid need kõrge hormoonisisaldusega pillid. Sel põhjusel esines neid pille manustavatel naistel tõesti liigne karvakasv, soovimatu akne moodustumine ja naharasusus. Edasi »

Kontratseptiivide pikemaajalisel kasutamisel on vajalik teha pause

Tõenäoliselt oli eesmärgiks suurem turvalisus, organismile ja munasarjadele anti võimalus hormoonidest „puhastuda” ja „taastuda”. See on väga tihedalt seotud müüdiga, mille kohaselt inimese keha harjub sünteetiliste hormoonidega ja lakkab ise hormoone tootmast. Müüt tekkis mõned aastakümned tagasi, kui kasutati kõrge hormoonisisaldusega pille. Peale selliste pillide manustamise katkestamist, tuli naisel päris kaua oodata loomuliku menstruatsiooni algust; see võis muuta pausi vajalikkuse populaarseks st. oodata kuni algab loomulik menstruaaltsükkel ja olla kindel, et „kõik on korras”. Põhjuseks oli ainult psühholoogiline kindlustunne. Edasi »

Kontratseptiivid avaldavad negatiivset mõju naise libiidole.

Libiido sõltub paljudest sotsiaalsetest, psühholoogilistest ja kehalistest faktoritest. Kontratseptiivsete vahendite kasutamine on kõige konkreetsem ja kergesti „määratav” faktor; seetõttu on nende mõju tihti ülehinnatud. Edasi »

Kontratseptiivid ei sobi teismelistele tüdrukutele ja üle 30-aastastele naistele. Pealegi, neid tohib kasutada ainult teatud aja jooksul.

Vale mõtlemine, et kontratseptsiooni kasutamine võib negatiivselt mõjutada viljakust ja tervist tulevikus, võib olla sellise müüdi üheks põhjuseks. Kuid kahju, mida põhjustab soovimatu rasedus teismelise tervisele, on märksa suurem. Seetõttu soovitatakse teismelistel hoiduda varajasest ja sporaadilisest seksuaalsest aktiivsusest, ja kui nad alustavad regulaarset suguelu, tuleb kasutada kontratseptiivseid pille, mis pakuvad usaldusväärset kaitset soovimatu raseduse eest. Naistel, kes on üle 35-aastased ja suitsetavad üle 20 sigareti päevas, esineb suurem infarkti ja ajurabanduse risk. Seetõttu ei soovitata neil kasutada kontratseptiive, mis sisaldavad östrogeene. Kuid riski võtmefaktoriks pole kontratseptsioon, vaid suitsetamine; seetõttu on soovitatav vabaneda pigem suitsetamisest kui efektiivsest kontratseptsiooni vahendist. Edasi »

Plaastrite ja vaginaalrõnga kasutamine „koormab” magu ja maksa vähem.

See on täiesti uus müüt. Müüt levis vale arusaamise tõttu väitest, mille kohaselt kontratseptiivse plaastri ja vaginaalrõnga kasutamine aitab „mööduda maksast”. Edasi »

Kontratseptiivseid pille tuleb manustada iga päev ja täpselt samal ajal.

Pilli manustamine kindlal ajal aitab kergemini vältida selle unustamist. Sarnane hommikuse ärkamisega, mis on päris lihtne, kui teete seda alati samal ajal. Lõpptulemusena ei nõua see tegevus enam mingeid lisapingutusi. Siiski oleks vale mõelda, et kontratseptiivsete pillide manustamise soovitused on väga ranged. Edasi »

Kontratseptiivsed pillid tekitavad vähki.

Kasvajad kuuluvad tänapäevalgi hirmutavate haiguste hulka; massimeedia teatab pidevalt vähijuhtude kasvavast arvust ja halvad uudised levivad märksa kiiremini, kui uudised uutest vähiravimitest ja moodsast tehnoloogiast nende haiguste varajase diagnostika ja ravi vallas, mis võib aidata patsiendil täielikult paraneda. Samuti aitab regulaarne kontroll vältida paljusid kroonilisi vähijuhtumeid isegi juhul, kui tulemused ja prognoos on väga halvad. Sama juhtub informatsiooniga kontratseptiivsete pillide vähki mõjutava toime kohta. Naistel on raske uskuda, et kontratseptiivsed pillid aitavad vältida munasarja- ja emakavähki, kõige salakavalamaid vähitüüpe. Edasi »

Kontratseptiivsetel pillidel on tugevad kõrvaltoimed

Paljud naised jagavad oma kogemusi kontratseptiivsete meetodite vallas sõbrannadega ja töökaaslastega. Väga sageli keskendutakse nende mõttevahetuste käigus teemale, mis põhjustab kõige suuremat muret – kõrvaltoimed, ja just need, mis olid ootamatud peale kontratseptiivse vahendi kasutamise algust. Müüdid kujunevad just sel viisil. Detailne informatsioon ravimikarbis võib samuti avaldada mõju, kuna infolehel on detailselt kirjas naistel esinenud kõrvaltoimed ja nende sagedus. Kuid „süüd” ühe või teise kõrvaltoime pärast ei saa ajada kontratseptiivse vahendi kasutamise kaela. Järelikult naised eksivad, kui peale infolehe lugemist kiirustavad „määrama endil” kõiki mainitud kõrvaltoimeid või kujutavad ette, et kõrvaltoimed avalduvad kõikidel pillide kasutajatel. Edasi »

Kontratseptiivne plaaster on kindlam kui kontratseptiivsed pillid.

Nahaplaastri kasutamisel pole suukaudselt vaja midagi võtta. Seetõttu võivad naised arvata, et plaaster on turvalisem. Lisaks arvavad paljud, et nahaplaaster ei sisalda hormoone, vaid hoopis midagi muud, ja need ained ei läbi maksa ning järelikult kahjustavad vähem. Naiste fantaasial pole piire. Mõned arvavad isegi, et plaaster suudab mingil maagilisel viisil distantsilt kontrollida naise suguelundeid ja aitab niimoodi vältida rasestumist. Pealegi, nende arusaamise järgi, ravimeid võetakse suu kaudu; niisiis, järelikult kontratseptiivsed pillid on samuti ravimid. Keegi ei manusta ravimeid naha kaudu, järelikult plaaster pole ravim. See on väga primitiivne mõttekäik, mis saab tekkida ainult informatsiooni puudumisel. Kõige sagedamini arutlevad niimoodi naised, kes ei tea kontratseptsiooni elementaarseid põhitõdesid. Edasi »

Kontratseptiivid põhjustavad kaasasündinud väärarenguid.

Hirm, mida inimesed tunnevad oma järglaste tervise pärast, on väga loomulik. Miks sünnivad tervetel vanematel mõnikord kaasasündinud väärarenguga lapsed? Mis määrab ühe või teise väärarengu? Mis ajal, kas enne või raseduse ajal, hakkab see faktor tööle? Kuidas vältida väärarenguid? Kõigile nendele küsimustele ei saa keegi anda kindlat ja hästi põhjendatud vastust. Võrdselt üks järgmistest võib põhjustada väärarenguid nagu suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, halvad toitumisharjumused, sünnitamine küpses eas, või kõik need põhjused koos kombineerituna. Keegi ei saa öelda midagi täpsemat. Edasi »

Müüt või reaalsus? Konsulteeri oma meditsiininõustajaga, ja vastus saadetakse sinu e-maili aadressile. Meie avalikustame kõige eksitavamad müüdid aadressil Meelespea.net

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 7. 04. 2010. 06:31

Time: 0.0969460 s.