et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Lahingud Laeva-Voldi tandril

Kool.ee-haridusportaal :: Lahingud Laeva-Voldi tandril Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeLahingud Laeva-Voldi tandril,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

25. augustil jätkus venelaste edasitung Tartust lääne pool. Degrelle'i valloonid taandusid ränkraskes tõrjelahingus Kärknast Voldile. Viis Vene diviisi olid siin juba valgunud üle Suure-Emajõe. Linnast idas suutis major A. Rebane seevastu venelaste ületulekukatsed tõrjuda. Jättes maha 500 langenut, põgenesid venelased Emajõe taha, kusjuures üks 45. rügemendi kompanii lõi ajuti isegi vastaskaldal sillapea.

Venelaste kiilumine operatiivgrupi Narva tagalasse 30 km sügavuselt Kärevere-Laeva ja Kärkna-Voldi suundadel oli väljakannatamatu ja nii kavandas Saksa väejuhatus siin ulatuslikuma vastulöögi. Selleks toodi Tartu alla 87. jalaväediviisi kaks rügementi ning samal õhtul üle Pärnu 563. jalaväediviis. Leedust toodi kodumaale 37. ja 38. Eesti politseipataljon. Kõige ohtlikumale suunale Voldi alla suunati algul 20. Eesti diviisi 46. rügemendi vastmoodustatud uus pataljon (endine Soome 200. rügemendi I pataljon) SS-Hauptsturmführer Voldemar Pärlini juhatusel. 27. augustil saabus pataljon Tabiverre ja allutati 87. jalaväediviisi ülemale kindralmajor vabahärra Mauritz von Strachwitzile (mitte segi ajada tankikindraliga). 28. augustil paisati pataljon vasturünnakule. Kallaletungi lähe oli Joora talu juures. Kell 11.00 algas lennuväe rünnak ja selle kattel tõusis tormijooksule 11. kompanii SS-Ostuf Vaas'i juhatusel. Raevukas lähivõitluses vallutati Pupastvere küla kella poole kahe ajal päeval. 29. augustil jätkus rünnak. Püsti, automaatidest tulistades ründasid meie soomepoisid vaimustuse ja hoolimatusega, kuigi venelaste ülekaal oli lausa uskumatu. Õhtuks vallutati Õvi II ja 30. augustil "Tiigrite" ning lennuväe mõjusal toetusel Õvi I. Seega oli venelaste rünnakukiil Emajõeni kaheks löödud. Üks Vene diviis oli täielikult hävitatud - lahinguväljale jäi maha 3000 punaväelase laipa. Saagiks saadi mitu suurtükipatareid ja ohtralt muid relvi ning varustust. Meie kaotus piirdus 34 langenu ja 136 haavatuga. Selle sangariteo eest autasustati korraga 44 pataljoni võitlejat II-klassi Raudristiga. Saksalaste väitel oli see esimene kord, kus ühes pataljonis korraga nii palju võitlejaid autasustati.

Laeva all andis vastulöögi 29. augustil 37. ja 38. politseipataljon viimase ülema major Julius Ellandi üldjuhtimisel. 38. pataljoni 2. kompanii vallutas üllatuslöögiga Kärevere mõisa, hävitades ja paisates laiali siin paiknenud 300-mehelise Vene üksuse. Saagiks saadi neli tanki, suurtükke ja miinipildujaid. Kompanii kaotus oli tühine (kaks haavatut). 37. pataljon kolonelleitnant Martin Bergmann'i juhatusel vallutas üllatuslöögiga Kärevere silla ja tungis üle Emajõe. Kotti jäi 282. Vene diviis, üks tankibrigaad ja kaks rünnaksuurtükkide polku, mis hävisid katseis üle jõe pääseda. Kärevere sild lasti õhku ja seega oli rinne siin julgestatud.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 02. 2007. 08:14

Time: 0.1719880 s.