et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Akud ja akulaadijad

Kool.ee-haridusportaal :: Akud ja akulaadijad Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeAkud ja akulaadijad,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

AKUD

Aku on nagu kogum patareisid, mis salvestab energitat.Patareid on ühendatud omavahel suuremateks voolu mahutiteks. Aku südameks on aku elemendid. Nendest oleneb 90% ulatuses aku eluiga. Kvaliteetsete akude valmistamisel kasutatakse hoolikalt valitud A kvaliteediklassi elemente.Veel on olemas B kvaliteediklassi elemendid, mis on A klassist tunduvalt odavamad kuid need ei vasta EU kvaliteedinõuetele. See kvaliteedi erinevus väljendubki aku elueas. Kvaliteetsed akud on varustatud nõuetekohase lühisekaitsmega, mis kaitseb akut juhusliku lühise ja ülekuumenemise eest. Lühis akuelementide vahel mõjub akule halvasti – aku kuumeneb ja halvimal juhul võib isegi lõhkeda. Peale selle väheneb lühise tagajärjel aku mahtuvus.Kui osta uus aku enda telefonile sis peab tähelepanu pöörama aku korpusele, sellele, kuidas aku sobib telefoniga. Kvaliteetne aku sobib telefoni külge täpselt ega vaja jõudu paigaldamisel ja ta ka ei logise pesas. Akude mahutavus peab olema etiketil kirjas ja see peab vastama 100% etiketil kirjas olevale mahtuvusele (mAh).

Soovitused, et aku töötaks häireteta pikka aega:

  • Ära kunagi lae akut kui aku temperatuur on alla +5 C (ka väga lühiajalisel laadimisel võib see akule tekitada pöördumatuid kahjustusi).
  • Väldi aku klemmide lühisesse sattumist.
  • Ärge mitte mingil juhul kraapige aku klemme!!!
  • Aku on keskkonnaohtlik! Ära reosta loodust – ära viska akut prügikasti vaid too kasutamiskõlbmatuks muutunud aku akumüüjale.

AKULAADIJAD

Laadijaid on mitmeid tüüpe – onsuuremaid ja väiksemaid. Kõik oleneb, kuidas laadija on tehtud. Odavatel laadijatel on lihtsalt taimer, mis lükkub teatud aja pärast välja. Siis on temperatuuri andur ja on ka kallimad laadijad, mis tõesti kontrollivad, millal aku saab täis.

Laadijaid on mõeldud autode, telefonide,videokaamerate jms akude laadimiseks. Akulaadija peaks laadima pulki ühekaupa, omama mahalaadimisvõimalust ja peaks näitama, kas element on korralikult laadijas. Kõikidel akudel on erinev sisetakistus ja sellest tulenevalt erinev laadimisvool erinevatel pingetel. See sõltub aku tüübist, vanusest (teostatud laadimistsüklite arvust ), temperatuurist jne. Nende efektide pärast soovitataksegi akusid komplektis hoida ja koos käidelda, siis saab maksimaalse tulemuse. Aga praegusaja laadijad ei ole nii täiuslikult välja ehitatud. Nad uhavad kindlaksmääratud pinge-voolu tabeli järgi akusse, kuni inseneride sissepandud loogika ütleb, et nüüd aitab. Jama tekib nende laadijatega, mis laevad niikaua, kuni väikseima mahtuvusega aku saab täis ja siis lõpetavad kõigi laadimise. See on laadija sisemise intelligentsi probleem.

1700 laadija laeb ka 2100 akud 1700ni. Nii, et ei ole väga kaval nii tugevaid akusid osta kui laadija seda ei toeta - muideks seda ei tea ka pooled Eesti fotokaupmehed ja müüvad rahuga klientidele 2000 akud koos 1400 laadijaga. Kui sul ei ole veel midagi olemas, osta laadijad koos akudega. See on kõige targem ja soodsam ning edaspidi võid osta teise sobiliku komplekti ainult akusid juurde.

Kasutatud kirjandus: 

  1. http://eestifoto.paper.ee/sein/read.php?f=4&i=12&t=11

  2. http://www.telemark.ee/?op=body&id=48&art=9

Koostas Marit Jaakson PRG

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 10. 01. 2006. 02:47

Time: 0.0471089 s.