Õppematerjalid õpilastele, õpetajatele » Õpilastele » Matemaatika » 7. klassi matemaatika » Ülesanded lahendustega » Tekstülesanded
Tekstülesanded
Kool.ee-haridusportaal :: Tekstülesanded Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTekstülesanded,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen
Tekstülesanded
-
Üks arv on teisest 21 võrra suurem ning nende arvude summa on 126. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on x + 21.
Kirjutame võrrandi
x + x + 21 = 126
2x = 126 - 21
2x = 105 / : 2
x = 52,5
Kontroll: Üks arv on 52,5, siis teine on 21 + 52,5 = 73,5. Nende summa on 52,5 + 73,5 = 126.
Vastus: Üks arv on 52,5 ja teine arv on 73,5.
-
Üks arv on teisest 18 võrra väiksem ning nende arvude summa on 126. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on x - 18.
Kirjutame võrrandi
x + x - 18 = 126
2x = 126 + 18
2x = 138 / : 2
x = 72
Kontroll: Üks arv on 72, siis teine on 72 - 18 = 54. Nende summa on 72 + 54 = 126.
Vastus: Üks arv on 72 ja teine arv on 54.
-
Üks arv on teisest 6 korda suurem ning nende arvude vahe on 120. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on 6x.
Kirjutame võrrandi
6x - x = 120
5x = 120 / : 5
x = 24
Kontroll: Üks arv on 24, siis teine on 6 . 24 = 144. Kahe arvu vahe on 144 - 24 = 120.
Vastus: Üks arv on 24 ja teine arv on 144.
-
Üks arv on teisest 4 korda väiksem ning nende arvude summa on 605. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on x/4.
Kirjutame võrrandi
x + x/4 = 605
x + x/4 = 605 / . 4
4 . x + x = 4 . 605
5x = 2420 / : 5
x = 484
Kontroll: Üks arv on 484, siis teine on 484 : 4 = 121. Kahe arvu summa on 484 + 121 = 605.
Vastus: Üks arv on 484 ja teine arv on 121.
-
Kahe järjestikuse täisarvu summa on 463. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on x + 1.
Kirjutame võrrandi
x + x + 1 = 463
2x = 463 - 1
2x = 462 / : 2
x = 231
Kontroll: Üks arv on 231, siis teine on 231 + 1 = 232. Kahe arvu summa on 231 + 232 = 463.
Vastus: Üks arv on 231 ja teine arv on 232.
-
Kolme järjestikuse täisarvu summa on 222. Leia need arvud.
Lahendus: Olgu otsitav arv x, siis teine arv on x + 1 ja kolmas arv on x + 2.
Kirjutame võrrandi
x + x + 1 + x + 2 = 222
3x = 222 - 1 - 2
3x = 219 / : 3
x = 73
Kontroll: Üks arv on 73, siis teine on 73 + 1 = 74 ja kolmas arv on 75. Nende arvude summa on 73 + 74 + 75 = 222.
Vastus: Üks arv on 73, teine arv on 74 ja kolmas arv on 75.
-
Ema on isast 5 aastat noorem, mõlema vanuse summa on 75 aastat. Arvuta ema ja isa vanus.
Lahendus: Olgu isa vanus x, siis ema vanus on x - 5.
Kirjutame võrrandi
x + x - 5 = 75
2x = 75 + 5
2x = 80 / : 2
x = 40
Kontroll: Isa vanus on 40, ema vanus on 40 - 5 = 35. Nende vanuste summa on 40 + 35 = 75.
Vastus: Isa vanus on 40, ema vanus on 35.
-
Ema on Jürist 26 aastat vanem, mõlema vanuse summa on 50 aastat. Arvuta ema ja Jüri vanus.
Lahendus: Olgu Jüri vanus x, siis ema vanus on x + 26.
Kirjutame võrrandi
x + x + 26 = 50
2x = 50 - 26
2x = 24 / : 2
x = 12
Kontroll: Jüri vanus on 12, ema vanus on 12 + 26 = 38. Nende vanuste summa on 12 + 38 = 50.
Vastus: Ema vanus on 38, Jüri vanus on 12.
-
Kaks kaubakasti kaaluvad kokku 102 kg, kusjuures üks kast on teisest 2 korda raskem. Leia kummagi kasti mass.
Lahendus: Olgu ühe kasti mass x, siis teise kasti mass on 2x.
Kirjutame võrrandi
x + 2x = 102
3x = 102 / : 3
x = 34
Kontroll: Ühe kasti mass on 34 kg, teise kasti mass on 2 . 34 = 68. Kastide kogumass on 68 kg + 34 kg = 102 kg.
Vastus: Ühe kasti mass on 34 kg ja teise kasti mass on 68 kg.
| |
Märksõnade pilv: Windows Media Player
Aspiriin ja gripiviirus, gripp
Veksel
Menopaus
Sangad
Neitsinahk
Erasektori võlg
Taruvaik
SoulSeek
Tavalaen
Mozilla Firefox
Vabavara
Needistamine
On-line lõiked
uTorrent
Suzuki
Aspiriini kasutamine külmetushaiguste (sh gripi) k
Tsükkel
Vistrikud
Eesti kunst
Emo
Notebad
Korrutamine
Gooti
Filmide vaatamise programmid
FileZilla
Matemaatika ülesanded lahendustega 10 klass
Mood
Pillid
Hoius