et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Tõenäoline või kindel?

Kool.ee-haridusportaal :: Tõenäoline või kindel? Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTõenäoline või kindel?,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Tõenäoline või kindel?

On täiest mõistetav, et matemaatika aitab inseneril sildu projekteerida või täpseid seadmeid valmistada, on abiks teadlasele, kes kasutab töös arvutite abi.

Matemaatika võimaldab öelda ka, mitu paari esimese sordi sokke on poodi saabunud 1000-paarises pakis, või kas tabab vaenlase lennukit kogupauk 250 vintpüssist, või mitu igast tuhandest tehases valmistatud hõõglambist vastab standardile (st põleb vähemalt 1200 tundi).

Need sündmused on juhuslikud, st ei ole rangete seadustega ette määratud. Siiski õnnestus matemaatikutel väljendada neid juhuslikkusi valemitena.

Prantsuse aadlik, keegi härra de Mairèe oli hasartne täringumängija ja soovis kirglikult rikastuda. Ta kulutas palju aega, et täringumängu saladust avastada. Ta mõtles välja erinevaid mänguvariante, lootes sel viisil varandust koguda. Näiteks tegi ta ettepaneku visata täringut järjest neli korda ja lubas partnerile, et vähemalt üks kord tuleb seejuures 6 silma. Kui 4 viskega kordagi ei tulnud 6 silma, võitis vastane. Sel ajal ei olnud veel matemaatikaharu, mida me tänapäeval nimetame tõenäosusteooriaks ja et saada kinnitust, kas tema arutlused on tõesed, pöördus härra de Mairèe palvega oma tuttava, tuntud matemaatiku ja filosoofi Blaise Pascali poole.

Pascali hakkas probleem huvitama ning ta saati kirja ka tuntud matemaatikule Pierre Fermat'le, milles provotseeris tedagi tegelema täringumängu üldiste seaduspärasustega ja võiduvõimaluste tõenäosusega.

Sel moel andsid hasart ja soov rikastuda tõuke uue erakordselt olulise matemaatikaharu - tõenäosusteooria tekkele. Selle väljatöötajateks olid niisugused tuntud matemaatikud nagu Pascal ja Fermat, Huygens (1629-1695), kes kirjutas traktaadi "Arvutused hasartmängudes", Jakob Bernoulli (1654-1705), Moivre (1667-1754), Laplace (1749-1827), Gauss (1777-1855) ja Poisson (1781-1840). Praegu kasutame tõenäosusteooriat peaaegu kõigis teadusharudes: statistikas, sünoptikas (ilmaennustused), bioloogias, majanduses, tehnikas, ehituses jne.

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 04. 2005. 10:18

Time: 0.0485580 s.