et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Pillid võivad kaitsta ajuaneurüsmi eest

Kool.ee-haridusportaal :: Pillid võivad kaitsta ajuaneurüsmi eest Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eePillid võivad kaitsta ajuaneurüsmi eest,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Pillid võivad kaitsta ajuaneurüsmi eest

Ajakirjas Journal of NeuroInterventional Surgery avaldatud uuringust selgub, et naised, kellel on avastatud ajuaneurüsme, võtsid väiksema tõenäosusega suukaudseid rasestumisvastaseid tablette või said hormoonasendusravi. Seega võib östrogeeni manustamine naist kaitsta.

Ajuaneurüsme ehk veresoonte laienemist põhjustavaid ajuveresoonte nõrgenenud seinu esineb sagedamini naistel. On vihjatud sellele, et naissuguhormoonid võivad aneurüsmide arenemises oma osa mängida. Kui laienenud veresoonesein rebeneb ja selle tõttu rebeneb ka ajuaneurüsm, võib tegu olla eluohtliku olukorraga, mida kutsutakse hemorraagiliseks ajurabanduseks.

Östrogeen soodustab veresoonte seintes endoteelirakkude jagunemist ning aitab nii veresoonte seinte struktuuri säilitada, kuna endoteelirakud on kahjustada saanud veresoonte parandamise seisukohalt olulised. Ent östrogeenitase langeb menopausi ajal tunduvalt.

On leitud, et ajuaneurüsme võib suurema tõenäosusega tekkida 40. eluaasta künnise ületanud naistel, ning et aneurüsmid rebenevad suurima tõenäosusega 50. ja 59. eluaasta vahel.

Autorid küsisid 60 ajuaneurüsmiga naiselt suukaudsete rasestumisvastaste tablettide manustamise ja hormoonasendusravi saamise kohta. Neid andmeid võrreldi üldpopulatsiooni hulgast valitud 4682 naise hormoonikasutamise mustritega.

Leiti, et ajuaneurüsmi all kannatavad naised olid palju väiksema tõenäosusega kasutanud suukaudseid rasestumisvastaseid vahendeid või saanud hormooniasendusravi. Samuti algas ajuaneurüsmidega naiste menopaus keskmiselt varem.

Varasemate uuringutega on tõestatud, et suukaudseid rasestumisvastaseid tablette kasutanud naistel oli kaitse hiljem tekkida võiva hemorraagilise ajurabanduse vastu. Suurem oht varitseb naisi, kelle menstruatsioon on alanud vara ja/või kellel pole lapsi.

Rebenemata ajuaneurüsmi praegused ravimisviisid on piiratud – peamiselt soovitatakse suitsetamisest loobuda ning kontrollitakse vererõhku. Alternatiiviks on kirurgiline sekkumine, näiteks aneurüsmi kontrolli all hoidmiseks spiraali sisestamine või klambri paigaldamine ning eluaegne hirm aneurüsmi rebenemise ees.

Autorid väidavad, et selle uuringu tulemused ei pruugi ainult aidata mõista, kuidas ajuaneurüsmid tekivad ja arenevad, kuid mis veel tähtsam – need võivad viia uute raviviisideni. Nii võidakse leida uusi viise, kuidas aidata rebenemata ajuaneurüsmiga või selle tekkimise riskiga patsiente, tegeledes nende vaskulaarse soodumusega aneurüsmide tekkeks.

Allikas: Science Daily 05.05.2011

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2011. 10:09

Time: 0.0503809 s.