et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Rasestumisvastased tabletid ei põhjusta kehakaalu tõusu

Kool.ee-haridusportaal :: Rasestumisvastased tabletid ei põhjusta kehakaalu tõusu Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasestumisvastased tabletid ei põhjusta kehakaalu tõusu,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Rasestumisvastased tabletid ei põhjusta kehakaalu tõusu

Paljud noored naised ei soovi alustada rasestumisvastaste tablettide kasutamist, sest kardavad, et hakkavad kaalus juurde võtma, või lõpetavad rasestumisvastaste tablettide kasutamise, sest nad arvavad, et nende kehakaal on tablettide tõttu tõusnud. Kuid Rootsis Göteborgi ülikoolis valminud doktoriväitekiri tõestab, et kombineeritud rasestumisvastased tabletid ei põhjusta kehakaalu tõusu.

Väitekirja autor Ingela Lindh kirjeldab pikaajalist uuringut, millesse oli kaasatud 1 749 1962., 1972. või 1982. aastal sündinud naist. Alates 19. eluaastast kuni 44. eluaastani vastasid nad iga viie aasta tagant rasestumisvastaseid vahendeid, rasedusi, pikkust/kehakaalu ja suitsetamisharjumust käsitlevatele küsimustele.

„Rasestumisvastaseid tablette kasutanud naistel, keda jälgiti teismeliseeast kuni 34. eluaastani, ei tuvastatud suuremat kaalutõusu kui nende eakaaslastel, kes ei olnud kunagi rasestumisvastaseid tablette kasutanud," väidab ämmaemand, Sahlgrenska akadeemia teadur Lindh.

Samuti näitas uuring, et kuni 29-aastaste naiste seas on kombineeritud rasestumisvastased tabletid kõige sagedamini kasutatav rasestumisvastane vahend. Pärast seda on kõige tavalisemaks vahendiks kondoom. Alates 32. eluaastast osutub populaarseimaks spiraal.

„Naised tõid välja palju eri põhjusi tablettide kasutamise lõpetamiseks, sealhulgas hirmu kõrvalnähtude ees, kaalutõusu ja meeleolu kõikumised. Need sagenesid järk-järgult aja jooksul ja neid esines kõige rohkem noorimas vanuserühmas," ütles Lindh.

Kuigi naised ise olid kaalutõusu pärast mures, ei tuvastanud uurijad seost tablettide kasutamise ja kehakaalu suurenemise vahel. Ainsad kehakaalu mõjutanud tegurid olid vanus ja suitsetamine. 1962. aastal sündinud 19-aastaste naiste seas oli suitsetajaid keskmiselt 42%, 1982. a sündinud 19-aastaste naiste seas 29%. Samas suurenes keskmine kehakaal nende kahe rühma võrdluses 3,2 kilo võrra. Noorimas vanuserühmas oli madalama sotsiaalmajandusliku staatusega naiste kehakaal suurem kui nende eakaaslastel. Jälgides ühtesid ja samu naisi 19-ndast 44. eluaastani, said uurijad välja arvutada, et uuringus osalejad võtsid juurde keskmiselt 10,6 kg, mis teeb ligikaudu 0,45 kg aasta kohta.

Lindh loodab, et see uus teadmine suurendab kombineeritud rasestumisvastaste tablettide kasutamist ja vähendab seega soovimatute raseduste arvu.

„On oluline naistele selgitada, et rasestumisvastased tabletid ei mõjuta nende kehakaalu, kuna eriti noored naised tunnevad kaalutõusu ees reaalset hirmu. See on üks võimalik põhjus, miks nad ei soovi tablettide kasutamist alustadagi. Eri rasestumisvastaste vahendite kohta nõu andes peaksime rääkima noortele naistele ka sellest, kui olulised on eluviisist tulenevad tegurid nagu näiteks toidusedel ja kehaline aktiivsus. Nii saaksime võidelda praeguse trendiga, kus teismeliste kehakaal on tõusmas.“

RASESTUMISVASTASED TABLETID

Kombineeritud rasestumisvastane tablett sisaldab naissuguhormoonide - östrogeeni ja progesterooni sünteetilisi vorme. Arvatakse, et kogu maailmas kasutab rasestumisvastaseid tablette 80-90 miljonit naist; Rootsis on see arv u 400 000. Tabletid on kõige sagedamini kasutatav rasestumisvastane vahend Rootsi noorte naiste seas.

27. mail 2011. a kaitsti edukalt seda doktoriväitekirja.

Allikas: EurekAlert!

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2011. 10:06

Time: 0.0668290 s.