et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Südame- veresoonkonnahaigused

Kool.ee-haridusportaal :: Südame- veresoonkonnahaigused Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeSüdame- veresoonkonnahaigused,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Südame- veresoonkonnahaigused laastavad Hollywoodi

10. veebruaril 2011 toimus Los Angeleses Ameerika Südameliidu ja Ameerika Insuldiliidu korraldatava Rahvusvaheline Insuldikonverents (ISC), kus  tehti teatavaks California ülikooli insuldikeskuse poolt läbi viidud Hollywoodi näitlejaid puudutava uuringu tulemused.
UCLA insuldikeskuse teadlase Hannah Smith’i sõnul tuli neil idee uurida ajurabanduse sagedust ja selle mõju kuulsaimate Hollywoodi näitlejate hulgas just sellepärast, et esimest korda otsustati ISC läbi viia Los Angeleses. „Dokumenteerides ajurabanduse ja südameinfarkti mõju sellistele kuulsustele nagu Kirk Douglas ja Grace Kelly, loodame südame-veresoonkonna haiguste tekitatavat kahju ja selle tagajärgi paremini selgitada.”

Uurimismeeskond analüüsis ajurabanduse sagedust ning selle mõju ajavahemikus 1927–2009 parima meesnäitleja ja parima naisnäitleja kategoorias Oscarile esitatud kandidaatide hulgas. Avalike arhivaalide ning Oscari filmiauhindade varasemate kandidaatide surmapõhjusi käsitlevate uuringute abil selgitasid teadlased välja surmaga mittelõppenud ning surmaga lõppenud ajurabanduste ning südamerabanduste esinemissageduse. Lisaks uuriti ka aju- ja südamerabanduste mõju näitlejate karjäärile.

Ilmnes, et uuritud 82 aasta jooksul oli statistika 409 mees- ja naisnäitleja kohta järgmine: 
-- 30 (7,3%) näitlejat said ajurabanduse ning 39 (9,5%) näitlejat südamerabanduse.

-- Kandidaatide keskmine vanus esimese insuldi ajal oli 67 aastat.

-- Ajurabandusi ilmnes rohkem naiste hulgas, keda oli 30-st insuldi saanud näitlejast 60% ehk 18. Kuus naisnäitlejat (20% kõigist insuldisaajatest) suri insuldi tagajärjel.

-- Võrreldes sama perioodiga enne rabandust, vähenes insuldile või südamerabandusele järgneval kolmel aastal näitleja filmides või televisioonis esinemiste hulk keskmiselt 73% võrra.

Märkimisväärsete insuldi saanud Oscarikandidaatide ja -võitjate hulka kuuluvad ka järgmised isikud:

-- Mary Pickford (võitja: 1929)

-- Bette Davis (kandidaat: 1934; võitja: 1935)

-- James Cagney (kandidaat: 1938; võitja: 1942)

-- Cary Grant (kandidaat: 1942)

-- Kirk Douglas (kandidaat: 1950)

-- Richard Burton (kandidaat: 1954)

-- Grace Kelly (võitja: 1954)

-- Elizabeth Taylor (kandidaat: 1957, võitja: 1960)

-- Patricia Neal (võitja: 1963)

-- Dudley Moore (kandidaat: 1982)

-- James Garner (kandidaat: 1985)

-- Sharon Stone (kandidaat: 1995)

Ameerika Südameliidu ja Ameerika Insuldiliidu andmetel on insult USA-s valitsevatest peamistest surmapõhjustest neljandal kohal ning tõsise ja pikaaegse invaliidsuse põhjusena esimesel kohal. USA-s saab keegi insuldi keskmiselt iga 45 sekundi järel ning insuldi tagajärjel sureb keegi keskmiselt iga kolme minuti tagant. Igal aastal saab 795 000 inimest esmakordse või korduva insuldi.

„Ajurabandus ja südame-veresoonkonnahaigused võivad mõjutada inimese tööviljakust ning põhjustada ka surma,” väitis Hannah Smith UCLA-st. „Siiski on ajurabandus haigus, mida on võimalik ennetada. Peamisteks ennetusmeetoditeks on kõrge vererõhu kontrolli all hoidmine, kolesteroolitaseme normaliseerimine, mittesuitsetamine ja korrapärane trenn. Lisaks tuleks süüa palju puu- ja juurvilju ning vältida ülemäärast küllastunud rasvhapete tarbimist.”

Uurimises osalesid ka UCLA teadlased Rana Fiaz ja dr Jeffrey L. Saver. Uuringut ei rahastatud ning selle autoritel pole rahalise toetuse allikaid, keda avalikustada.

Allikas: Medical News Today 12.02.2011

Loe lisaks: Südameaspiriin aitab ennetada südame- ja veresoonkonnahaigusi

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 28. 02. 2011. 15:18

Time: 0.0829301 s.