et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Igapäevane väike aspiriinidoos vähendab vähiriski

Kool.ee-haridusportaal :: Igapäevane väike aspiriinidoos vähendab vähiriski Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeIgapäevane väike aspiriinidoos vähendab vähiriski,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Igapäevane väike aspiriinidoos vähendab vähiriski

Oxfordi Ülikoolis ja teistes keskustes läbi viidud uuringu tulemusena leiti, et aspiriin vähendas vähisurmade koguarvu vähemalt viiendiku võrra.

Ajakirjas Lancet avaldatud uuring hõlmas 25 000 patsienti, kellest suurem osa oli pärit Suurbritanniast.

Ekspertide sõnul näitavad tulemused, et aspiriini eelised kaalusid sageli üles selle võtmisega kaasneva veritsusohu.

Suurenenud riskiga patsientide seas on aspiriin südameataki ja ajurabanduse riski vähendajana juba tuntud. Kuid tervete täiskasvanute puhul ei peeta selle kaitsetoimet südame-veresoonkonna haiguste vastu piisavalt tugevaks, ning samuti suurendab aspiriin mao- ja sooletrakti veritsuste riski.

Sellegipoolest näitab kõne all olev värskeim uuring, et aspiriini manustamise plusse ja miinuseid kaaludes peaksid eksperdid arvesse võtma ka selle kaitsetoimet vähi vastu.

Võrreldes patsientidega, kellele ravimit ei manustatud, esines nendel patsientidel, kellele manustati aspiriini, katseperioodi jooksul 25% väiksem vähisurma risk ning 10% väiksem mistahes muust terviseprobleemist tingitud surma risk.

Kestev kaitse

Aspiriiniravi kestis 4–8 aastat, kuid umbes 12 500 patsiendi pikaajaline järelravi näitas, et kaitsetoime kestis nii meestel kui naistel veel 20 aastat.

Juhtiv teadlane professor Peter Rothwell ütles, et tulemustega võidakse alahinnata pikaajalisest aspiriiniravist tulenevat surmajuhtumite vähenemist.

Vähisurma risk vähenes 20 aasta jooksul 20%. Eraldi võetuna langes risk umbes 40% soolestikuvähi, 30% kopsuvähi, 10% eesnäärmevähi ja 60% söögitoruvähi puhul.

Riski vähenemist kõhunäärmevähi, maovähi ja ajuvähi puhul oli väiksema surmajuhtumite arvu tõttu raske mõõta.

Samuti polnud piisavalt andmeid, mis näitaksid mõju rinna- ja munasarjavähile – autorite sõnul oli see tingitud tõsiasjast, et katsetes ei osalenud piisavalt palju naisi. Käimas on laiaulatuslikud uuringud nendele vähivormidele avalduva toime osas.

Professor Rothwell ütles, et ta pole tungivalt soovitanud tervetel keskealistel kohe aspiriini võtma hakata, kuid väitis, et tõendid vähi kohta „kallutavad olukorda selles suunas, et aspiriini võtmine on seda väärt”. Vähiriski vähenemise eeliseid leiti igapäevase väikese doosi puhul (75 mg).

Professor Rothwell ütles, et suure sisemise verejooksu aastane risk oli umbes üks juhtum iga tuhande kohta ning aspiriin umbkaudu kahekordistas seda riski. Siiski lisas ta, et suure sisemise verejooksu oht on keskeas „väga väike”, ent suureneb oluliselt alates 75. eluaastast.

Tema sõnul oleks mõistlik kaaluda aspiriini igapäevast võtmist alates vanusest 45–50 ning jätkata umbes 25 aastat.

Ühendkuningriigi vähiuuringute keskus hindas tulemusi „paljulubavaks”. Kuid Ed Yong, terviseteabe ja tõendite osakonna juhataja, ütles: „Julgustame kõiki, kes on huvitatud aspiriini võtmisest, konsulteerima esmalt oma perearstiga.”

Professor Peter Elwood, Cardiffi Ülikooli epidemioloog, kes viis läbi ühed esimestest uuringutest, mis käsitlesid aspiriini toimet tervisele, ütles, et inimesed peaksid ise otsustama: „Aspiriinist tuleks mõelda elustiili muutustega samas kontekstis, nagu näiteks dieedist ja füüsilisest koormusest, mis võivad aidata tervist säilitada.”

Professor Elwood ütles, et aspiriini manustamine õhtuti ja koos kaltsiumiga näis selle toimet parandavat. Ta soovitas ravimit võtta koos klaasi piimaga, kuna see võib vähendada ka maoärritust.

Originaalartikkel: BBC, 07.12.2010

Lisainfo:
Aspirin

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 01. 2011. 12:10

Time: 0.0603161 s.