et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

On aeg rääkida pillidest

Kool.ee-haridusportaal :: On aeg rääkida pillidest Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeOn aeg rääkida pillidest,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Rasestumisvastased vahendid: on aeg rääkida pillidest

Kuidas su seksielu läheb? Me ei küsi seda küsimust üksteiselt just tihti, ent võrdleme paratamatult oma hilisöiste trennide kvaliteeti ja kvantiteeti sellega, mida loeme, näeme ja kuuleme.

Tunnustatud Suurbritannia seksuaaltervise konsultant dr. Tina Peers usub, et rasestumisvastaste vahendite kasutamine ja rahuldustpakkuv armuelu on üksteisest lahutamatud. „Just sinu jaoks sobiv rasestumisvastane vahend on selline, mille pärast sa ei pea seksides muretsema ja tänu millele saad sa lihtsalt olukorda nautida,“ ütleb ta. „Parima variandi leidmiseks on oluline arvestada oma rutiiniga ja sellega, millises eluetapis sa hetkel oled.“

 Kahjuks pole sellest kuigi palju kasu, et 20–39-aastased naised räägivad oma vajadustest rasestumisvastaste vahendite suhtes vähem kui kümme minutit aastas – nii tuleb välja läbiviidud uuringust.

Dr. Peers leiab, et on ülitähtis anda naistele rohkem informatsiooni selle kohta, kuidas erinevad rasestumisvastased vahendid mõjutavad nende igapäevaelu. „Naised peavad mõtlema oma elustiilist johtuvatele vajadustele – näiteks kas neil on tarvis kombineeritud suukaudset rasestumisvastast tabletti, mis leevendaks igakuist puhitustunnet, aknet või vererohket menstruatsiooni või mitte.“

Suhtumine teatud meetoditesse on muutumas. Minevikus olid naised spiraali kasutamise vastu, kuid pärast seda, kui arstid hakkasid ülistama hormoonspiraali kui suurepärast alternatiivi pillidele, on selle maine paranenud. Dr. Peers väidab, et teadlikkus hormoonspiraalist on kasvanud alates aastast 2005, kui avaldati suunised pikatoimelise pöörduva kontratseptsiooni ehk LARCi (ingl. long-acting reversible contraception) kohta.

 „Tänu sellele on ka arstid ja õed hakanud selliseid meetodeid julgemalt tutvustama,“ lisas ta. „Siiski on veel olemas perearste, kes ei mõista, kui palju kasu võib hormoonspiraalist kõigile naistele olla ning pakuvad spiraali ainult neile, kel on juba lapsed olemas. Mõnele tugevate menstruaalverejooksude all kannatavale naisele ei ole tema perearst hormoonspiraali pakkunud hoolimata sellest, et tänu vahendile muutuvad päevad tavaliselt kergemaks ja mõnikord jäävad need isegi ära.“

Dr. Peersi sõnul on tõenäoline, et tulevikus toovad rasestumisvastased vahendid endaga kaasa tervisehüvesid nii naistele kui meestele.

 „See annab neile „lisandväärtuse“,“ mainis ta. Emakasisene rasestumisvastane vahend vähendab emakalimaskesta vähi riski, kombineeritud suukaudsed vahendid vähendavad munasarja-, emakalimaskesta- ja käärsoolevähi tekke riski.“

„Peagi turule jõudev uus hormoonspiraal saab olema väiksem, kestab kolm aastat ning sisaldab vähem hormoone, seega on see ideaalne teismelistele ja naistele, kes pole sünnitanud.“

Usaldusväärse tagasipööratava efektiga meestepilli suhtes alles uuringud käivad.

Tulevikus saadaolevatest rasestumisvastastest vahenditest rääkides peame me lihtsalt ootama ja ise nägema, milliseid imepille meile pakkuma hakatakse. Seniajani aga tuleb järgida lihtsat ja selget soovitust – oma rasestumisvastaseid valikuid peab hoolikalt kaaluma.

Pillid ja kondoomid esirinnas

Küsitluse tulemuste kohaselt on pillid ja meeste kondoomid rasestumisvastastest vahenditest kõige tuntumad. 2009. aastal Suurbritannias läbi viidud uuringust selgus, et 16–49-aastased naised teadsid rohkem hädaabipillidest kui rasedust ennetavatest pillidest. Emakasisestest süsteemidest (ESS) teadsid naised kõige vähem.

ESS

Emakasisene süsteem, mida tuntakse ka hormoonspiraali nime all, paigaldatakse emakasse, kus see hakkab vabastama progestogeeni. Arstil kulub selle paigaldamiseks umbes 5 minutit, süsteem kestab kuni 5 aastat ja suuremale osale naistest ei ole see vastunäidustatud. Vahendi efektiivsus on 99%.

Naiste suguiha

Seksuaalhariduse edendaja dr. Petra Boynton kergitab saladusloori mitmelt küsitavalt väitelt naise suguiha suurendamise kohta. „Ravimtaimede kohta on liikvel mitmeid kahtlaseid väiteid, ent taimede toimet ei ole tõestatud,“ ütles dr. Boynton. „Soovitan olla ettevaatlik „lahuste“ suhtes, mis sisaldavad testimata tooteid ja aineid. Samuti ei tohiks end vastu tahtmist seksima sundida. Menüüsse ühe afrodisiaakumiks peetud toiduaine lisamisest ilmselt kasu ei ole, eriti siis, kui probleemi taga peituvad keerulised põhjused. Kui naine sööb kumkvaati ja kogeb libiido tõusu, ei ole tal ilmselt ka tegelikku probleemi.“ N-ö „naiste Viagra“, mille eesmärk on suurendada naiste hääbuvat sugutungi, on USA toidu- ja ravimiameti poolt tagasi lükatud. Dr. Boyntoni väitel ei ole see üllatav, kui võtta arvesse esialgsete uuringute pettumustvalmistavaid tulemusi. Ravimit ei arendata edasi ning Suurbritanniasse see kindlasti ei jõua. Dr. Boynton sõnab, et ravimitootjad soovivad endiselt leida „ravi“ millelegi, mida nad nimetavad naiste seksuaalhäireks – niisiis võib eeldada, et paari järgmise aasta jooksul tuleb taolisi tooteid turule rohkemgi. Ta lisab: „Suurem osa meditsiinitöötajatest ja terapeutidest seisab sellele vastu, kuna nende meelest on nii naiste kui ka meeste psühhoseksuaalsed probleemid üldiselt palju keerulisemad ning tableti või plaastriga neid „ravida“ ei saa. Üldjuhul võivad probleemid olla kas füüsilised või psühholoogilised ning nende all kannatavad tihti inimesed, kellel on ka probleeme suhete, oma keha, enesekindluse ja muu sellise osas.“

Originaalartikkel: Metro 17.01.2011

Lisainfo:
Rasestumisvastased meetodid

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 21. 01. 2011. 12:06

Time: 0.0678051 s.