et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Hormoonspiraal võib aeglustada emakavähi arengut

Kool.ee-haridusportaal :: Hormoonspiraal võib aeglustada emakavähi arengut Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeHormoonspiraal võib aeglustada emakavähi arengut,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Hormoonspiraal võib aeglustada emakavähi arengut

Esmaste paljulubavate uuringutulemuste järgi on hormoonspiraaliga võimalik viia emakalimaskestale hormoone ning sellega aeglustada vähkkasvaja arengut või isegi panna kasvaja taanduma.

Tänu sellele oleks vähihaigetel noortel naistel aega lapsi saada, enne kui nende emakas vähi ravimiseks kirurgiliselt eemaldatakse.

Teadusajakirjas Annals of Oncology kirjutatakse, et nii on rasestuda õnnestunud juba üheksal naisel.

Emakalimaskesta vähki ravitakse tavaliselt täieliku hüsterektoomiaga, mille käigus eemaldatakse nii naise emakas kui munasarjad. See aga tähendab, et naine ei saa enam lapsi.

Viljakuse säilitamine

Mõnikord saab vähkkasvaja arengu aeglustamiseks anda patsientidele suukaudseid hormoonravimeid, ent need võivad endaga kaasa tuua ebameeldivaid kõrvaltoimeid nagu nahalööbed, iiveldus ja oksendamine.

Kui hormoonid viiakse spiraaliga otse haiguskoldesse, on võimalik mõnda neist kõrvaltoimetest vältida.

Esimeses taolist ravimeetodit uurivas kliinilises katses osales 39 väga varajases staadiumis oleva emakavähiga naist vanuses 20 kuni 40 aastat.

Igale naisele paigaldati kasvaja arengu aeglustamiseks hormoonspiraal, mis vabastas pidevalt ühesuguses koguses progesteroonilaadset hormooni.

Samuti süstiti naistele kuue kuu jooksul igal kuul gonadotropiini vabastavat hormooni, et nende organism lõpetaks östrogeeni tootmise, kuna just östrogeen soodustab emakalimaskesta vähi arengut.

Hormoonspiraal jäeti aastaks emakasse. Seejärel, kui kasvaja oli jäänud sama suureks või kui vähk ei olnud tagasi tulnud, spiraal eemaldati ning naised võisid asuda rasedust planeerima.

Seejärel, kui naine oli soovitud arvu lapsi sünnitanud, eemaldati tema emakas.

Kõik naised on elus ja terved ning seni on neist üheksal õnnestunud laps saada.

Dr Lucas Minig, Milanos asuvas Euroopa Onkoloogiainstituudis läbi viidud uurimuse üks autoreid ütles, et uuringutulemused andsid teadlastele julgust alustada kirjeldatud ravimeetodi laiaulatuslikumaid rahvusvahelisi kliinilisi katseid.

Henry Scowcroft Suurbritannia heategevuslikust vähiuuringute keskusest Cancer Research UK ütles, et enne, kui seda raviviisi saab soovitada emakavähki haigestunud naistele, peab ületama veel mitmeid takistusi.

„Ootame huviga laiaulatuslike ja elujõulisemate uuringute tulemusi,” sõnas ta.

Heategevuskeskus on seda tüüpi ravimeetodi uurimiseks ise uuringuid korraldanud ja neid ka rahastanud.

Samas aga öeldakse nende viimases, teadusajakirjas British Journal of Cancer avaldatud artiklis, et sportliku eluviisiga aktiivsed naised võivad nõnda vähendada vähki haigestumise riski peaaegu kolmandiku võrra.

Originaalartikkel: BBC, 29.09.2010

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 10. 10. 2010. 03:25

Time: 0.0574019 s.