et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Eelneva pillide kasutamise mõju viljakusele

Kool.ee-haridusportaal :: Eelneva pillide kasutamise mõju viljakusele Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeEelneva pillide kasutamise mõju viljakusele,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Rasedus ] [ Neile, kes soovivad rasestuda ] [ Viljatus ] [ Raseduse diagnostika ] [ Raseduseelne konsultatsioon arstiga ] [ Kui kaua rasestumine aega võtab ] [ Valmista oma keha ette ] [ Rasestumiseelne toitumine ] [ Kas läheb liiga kaua ] [ Rasedus ja foolhape ] [ Elevit Pronatal infoleht ] [ 5 soovitust viljakuse suurendamiseks ] [ Müüdid rasestumise kohta ] [ Eelneva pillide kasutamise mõju viljakusele ]

Pillide kasutamine ei mõjuta naise viljakust

Uuringu käigus vaadati üle aastatel 1960 kuni 2007 avaldatud uuringud viljakuse taastumise aja kohta pillide lõpetamise järel. Viljakuse taastumine 12 kuu jooksul pärast vahendite kasutamise lõpetamist oli sarnane (72-94%) emakasiseste vahendite, ainult progestiini sisaldavate pillide ja kondoomide kasutamise ning bioloogilise meetodi järgse viljakuse taastumisega.

Viljakust ei mõjutanud ka pillide pikaajaline tsükliline kasutamine. Kuigi uurimus ei olnud ekstensiivne, ilmneb, et suukaudsete vahendite pidev või pikaajaline annustamine on viljakuse taastumise osas pärast kasutamise katkestamist võrdväärne tsüklilise annustamisega.

„Enamikule meie patsientidest, nii neile, kes püüavad rasestuda, kui ka neile, kes püüavad rasestumist vältida, valmistavad viljakusprobleemid tõsist muret. Pöörduva toimega rasestumisvastase vahendi valinud naised soovivad olla kindlad, et valitud meetod ei avalda nende viljakusele mõju – see on igati mõistetav ootus," kommenteeris tulemusi Dr Alison Edelman, Oregon Health & Science University sünnitusabi ja günekoloogia osakonnast.

„Inimeste seas levib hulgaliselt vastuolulisi müüte rasestumisvastaste pillide kasutamise järgse viljakuse kohta, kaasa arvatud müüdid, et pill põhjustab viljatust, parandab viljakust, et viljakuse säilimiseks on vaja pillide tarvitamine vahepeal katkestada ning isegi uskumus, et need suurendavad mitmikute sündimise tõenäosust," lisas ta.

Pillide kahjuliku mõju osas viljakusele valmistas teadlastele enim muret suurema annusega pillide kasutamine ning pillide kasutamine juba varem tekkinud menstruatsioonihäirete korral* Barnhart ja Schreiber esitavad rasestumisvastaste pillide kasutamise lõpetamise järgset viljakust käsitleva kirjanduse põhjaliku hinnangu. Lisaks vaatlevad nad eraldi viljakust pillide pikaajalise kasutamise (1 aasta) ja pideva annustamise (kauem kui 28 päeva aktiivseid pille) järel. Kuna tegu on populaarseima rasestumisvastase vahendiga USAs**, oli uuringu käigus oluline leida kinnitust väitele, et pilli mõju on pöörduv, ja hajutada kirjeldatud müüdid.

Ülevaates tuuakse välja rasestunute protsent 12 kuud pärast suu kaudu manustatavate rasestumisvastaste vahendite (tsüklilised doosid) kasutamise lõppu võrreldes vastava näitajaga pärast teiste tavapäraste rasestumisvastaste vahendite kasutamise katkestamist. Selgus, et suu kaudu manustatavate vahendite kasutamise korral on rasestunute protsent (72-94%) väga sarnane vastava näitajaga levonorgestreeli eritava emakasisese vahendi (hormoonspiraal) (75-79%), vasest emakasiseste vahendite (71-92%) ja barjäärimeetodite (95%) kasutamise korral. Lisaks leidsid autorid mitmeid uurimusi, milles tõestati, et suu kaudu manustatavate rasestumisvastaste vahendite pikaajalisel kasutamisel ei ole viljakusele mingit kahjulikku mõju. Üks uurimus tõi välja isegi viljakuse suurenemise suu kaudu manustatavate rasestumisvastaste vahendite kasutamise järel 1-2 aasta vältel (97%) võrreldes kuue või vähema kuuga (84%).**

Kokkuvõtteks võib öelda, et puuduvad andmed selle kohta, et suu kaudu manustatavate rasestumisvastaste vahendite pidev ja/või pikemaajaline kasutamine vähendab viljakust. Käesolev ülevaade keskendus küll peamiselt viljakusele 12-kuulise perioodi vältel, ent autorid mainisid siiski, et esimesel 3 kuul pärast suu kaudu manustatavate rasestumisvastaste vahendite kasutamise katkestamist võib viljakuse taastumine veidi aega võtta.

„Võib jätkuvalt kindlad olla, et suu kaudu manustatavad rasestumisvastased vahendid ei kahjusta viljakust, isegi mitte siis, kui neid kasutatakse pikema perioodi vältel või annustakse pidevalt. Pillidest “puhkamine” ei ole hea mõte, välja arvatud juhul, kui soovitakse rasestuda või kui naine soovib/peab rasestumisvastast vahendit vahetama,“ rääkis dr Edelman.

„Suu kaudu manustatavad rasestumisvastased vahendid ei kaitse naisi siiski olulise viljatuse põhjustaja – klamüüdia – eest. Tundub, et naised ja arstid ei muretse kuigi palju ühe levinuima suguhaiguse pärast, lastes käest suure hulga testimisvõimalusi (üle 80%).***., hoiatab dr. Edelman. Ühtlasi annab ta ka soovituse kolleegidele: „Kui teie patsient tunneb muret viljakuse pärast, hajutage ta kartused rasestumisvastaste vahendite osas ja arutage koos, kuidas vältida, diagnoosida ja ravida viljakuse tegelikke põhjuseid.“

Allikas: Barnhart KT, Schreiber CA. Return to fertility following discontinuation of oral contraceptives.Fertil Steril 2009;91:659-663.

Viited *Huggins GR, Cullins VE. Fertility after contraception or abortion. Fertil Steril 1990;54:559-573. **Wiegratz I, ja teised. Fertility after discontinuation of treatment with an oral contraceptive containing 30 microg ethinyl estradiol and 2 mg of dienogest. Fertil Steril 2006;85:1812-1819. ***Hoover K, Tao G. Missed opportunities for chlamydia screening of young women in the United States. Obstet Gynecol 2008;111:1097-1102.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 18:12

Time: 0.0462289 s.