et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Rasestumiseelne toitumine

Kool.ee-haridusportaal :: Rasestumiseelne toitumine Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeRasestumiseelne toitumine,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Rasedus ] [ Neile, kes soovivad rasestuda ] [ Viljatus ] [ Raseduse diagnostika ] [ Raseduseelne konsultatsioon arstiga ] [ Kui kaua rasestumine aega võtab ] [ Valmista oma keha ette ] [ Rasestumiseelne toitumine ] [ Kas läheb liiga kaua ] [ Rasedus ja foolhape ] [ Elevit Pronatal infoleht ] [ 5 soovitust viljakuse suurendamiseks ] [ Müüdid rasestumise kohta ] [ Eelneva pillide kasutamise mõju viljakusele ]

Rasestumiseelne toitumine

Kui sina ja su partner olete otsustanud saada lapse, annab tervislik ja tasakaalustatud toit teie organismile eostamiseks vajalikud toitained. See, mida sa raseduse ajal sööd, mõjutab ka sündimata lapse arengut, heaolu ja tulevast tervist.

Kehakaal ja viljakus

Enne rasestumist on oluline olla tervislikus kaaluvahemikus. Kui oled väga alakaaluline, võib see rasestumist raskendada. Eostumisprobleeme võib põhjustada aga ka rasvumine, eriti kui sul on polütsüstiliste munasarjade sündroom. Raseduse ajal tugevalt ülekaalulistel naistel on raseduse, sünnituse ja esimeste sünnitusjärgsete päevade jooksul ka suurem tüsistuste oht.

Ideaalne kaaluvahemik arvutatakse üldjuhul välja kehamassiindeksi (KMI) alusel. KMId 18,8 kuni 25 peetakse enamiku inimeste puhul normaalkaaluks ning seostatakse võrdlemisi madala riskitasemega. Kui sinu KMI on suurem kui 30, võib isegi väike kaalukaotus eostumise ja normaalselt kulgeva raseduse tõenäosust olulisel määral suurendada. Vajadusel püüa enne rasestumist kaalus tervislikul viisil alla või juurde võtta. Näljadieetide pidamine ei ole tervislik ning tarbitavate toiduainete valiku piiramine võib kurnata sinu toitainevarusid. Kui tunned oma kaalu pärast muret, tasub nõu pidada arsti või meditsiiniõega.
ja sinu partner ...

Tervislik toitumine ja normaalkaal on olulised ka tulevaste isade jaoks. Teatud toitainete, näiteks tsingi ja seleeni seost sperma kvaliteediga on korduvalt uuritud. Eelkõige peaksid mehed silmas pidama järgmist:

  • Püüa olla oma pikkuse kohta õiges kaalus, toitudes läbimõeldult ja tegeledes regulaarselt spordiga.
  • Järgi tervisliku toitumise põhimõtteid. Mitmekesine toidusedel tagab, et sinu organismil on piisavalt vajalikke toitaineid, näiteks tsinki ja seleeni.
  • Pea alkoholipiirangutest rangelt kinni.
     

Tasakaalustatud toitumine

Üksikute eranditega saad enne rasestumist ja rasedusajal jätkata tavalise tervisliku toidu söömist. See tähendab muuhulgas regulaarseid söögikordi ja vahepalasid ning läbimõeldud toidusedelit, mis sisaldab järgmist:

  • Rohkelt tärkliserikkaid süsivesikuid: leib-sai, riis, pasta, hommikuhelbed, India leib, kuskus ja kartulid
  • Ohtralt puu- ja köögivilju: vähemalt viis portsjonit päevas
  • Madala rasvasisaldusega piimatooted, nagu piim, jogurt, toorjuust ja pastöriseeritud juustud
  • Väherasvased valguallikad, nagu tailiha, linnuliha, munad (kõvakskeedetud), oad ja muud kaunviljad
  • Mitte liiga palju suure rasva- ja suhkrusisaldusega toiduaineid
  • Vähemalt kaheksa keskmist klaasitäit vedelikku päevas
  • Alkoholi väga vähe või üldse mitte
     

Üldiselt kulgeb rasedus igati edukalt, kui valkude, süsivesikute, rasvade, vitamiinide ja mineraalainete tarbimist vaid õige pisut suurendada. Raseduse jooksul naise seedimine muutub, nii et seedeelundid hakkavad teatud toitained tõhusamalt omastama. Üksikute eranditega piisab rasedusaegse toitainevajaduse rahuldamiseks sellest, kui toituda lihtsalt tasakaalustatult ja mitmekesiselt. Ütlus „kahe eest söömine“ ei tähenda niisiis, et peaksid sööma tavapärasest kaks korda rohkem.

Kaalutõus

Sinu optimaalne kaalutõus raseduse ajal sõltub raseduseelsest kaalust. Beebi ja lootevee kaal moodustab lisakilodest vaid väikese osa: ülejäänu tuleb ema rasvavaru suurenemise arvelt, mis tagab imetamiseks vajaliku energiavaru olemasolu. Eestis ei ole ametlikult kehtestatud mingit soovituslikku rasedusaegse kaalutõusu määra. USAs soovitatakse saledamatel naistel võtta kaalus pisut rohkem juurde, 12,8 kuni 18 kg, samas kui keskmises kaalukategoorias naised peaksid püüdlema 11,5 kuni 16 lisakilo poole. Ülekaalulised ja rasvunud naised peaksid kaalus vähem juurde võtma ning arutama oma soovituslikku kaalutõusu ämmaemanda või arstiga.

Allikas: BBC Parenting

 

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 18:11

Time: 0.0521829 s.