et et

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevik



turvakood

Valmista oma keha ette

Kool.ee-haridusportaal :: Valmista oma keha ette Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeValmista oma keha ette,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

[ Rasedus ] [ Neile, kes soovivad rasestuda ] [ Viljatus ] [ Raseduse diagnostika ] [ Raseduseelne konsultatsioon arstiga ] [ Kui kaua rasestumine aega võtab ] [ Valmista oma keha ette ] [ Rasestumiseelne toitumine ] [ Kas läheb liiga kaua ] [ Rasedus ja foolhape ] [ Elevit Pronatal infoleht ] [ 5 soovitust viljakuse suurendamiseks ] [ Müüdid rasestumise kohta ] [ Eelneva pillide kasutamise mõju viljakusele ]

Valmista oma keha ette

Vaid umbes pool kõigist rasedustest on planeeritud, ent kui kavatsed peagi rasestuda, tasub oma elustiilis juba eelnevalt mõningaid tervislikke muudatusi teha.

Normaalselt kulgeva raseduse ja sünnituse tõenäosus on suurem, kui oled algusest peale terve ja heas vormis.

Kui tahad rasedusajaks hästi valmistuda, võid need muudatused koos oma partneriga sisse viia juba mõnda aega enne eostamispüüdlustega alustamist. Nii tagate, et teil on olnud harjumiseks ja tervisliku mõju avaldumiseks piisavalt aega.

Teile võib tunduda, et olete lapse saamiseks juba praegu valmis. Erandiks võivad olla järgmised olukorrad:

  • Kui vajate geneetilist nõustamist ja aega kuuldu üle järelemõtlemiseks
  • Kui kumbki teist on pikaajalisel ravikuuril ja te vajate nõu selle kohta, millist mõju ravimid võivad avaldada rasedusele või eostamisele (näiteks juhul, kui naisel on diabeet või epilepsia)
     

Ärge unustage, et enamikul paaridel ei õnnestu eostamine kohe. On täiesti tavaline, kui rasestumist esimese paari kuu jooksul ei toimu.

Mehed

Loobu suitsetamisest. Suitsetamine võib viljakust vähendada ning suitsetavate meeste partneritel on väiksem rasestumise tõenäosus. Lisaks kahjustab isa suitsetamine lapse tervist, seda nii enne kui ka pärast sündi. Näiteks suurendab see hingamisteede vaevuste ja nn hällisurma tõenäosust.

Vähenda tarbitava alkoholi kogust. Sageli ja suurtes kogustes joomine võib mõjutada sperma kvaliteeti ning vähendada rasestumise tõenäosust.

Väldi stressi. See võib põhjustada organismis hormonaalseid muutusi, mis võivad viia viljakusprobleemideni.

Viibi jahedas keskkonnas. Sperma tootmiseks on vajalik kehatemperatuurist pisut madalam temperatuur, seega ära mõnule liiga kaua kuumas vannis ning kanna boksereid, et parandada munandite vereringet.

Toitu tervislikult. Tervislik toit ja regulaarne füüsiline koormus vähendavad stressi ja parandavad sinu üldist vormi, samuti võimaldab see sul näidata oma partnerile, et toetad teda.

Naised

Jälgi kaalu. Normaalkaal soodustab rasestumist ja muudab raseduse kergemaks. Hoolikalt läbimõeldud lahjenduskuur võib olla raseduse ajal ohutu ning seda soovitatakse mõnikord tugevalt ülekaalulistele naistele, kuid aruta seda kindlasti eelnevalt oma arstiga.

Alakaal võib vähendada viljakust, samas kui ülekaal suurendab selliste rasedusaegsete tüsistuste ohtu nagu kõrge vererõhk ja diabeet.

Loobu suitsetamisest. Raseduse ajal suitsetamine suurendab raseduse katkemise, nurisünnituse, enneaegse sünnituse ja madala sünnikaalu ohtu. See kahjustab lapse tervist veel aastaid pärast sünnitust, suurendades eelkõige hingamisteede haiguste riski.

Väldi alkoholi tarbimist. Arstid soovitavad rasestuda üritavatel naistel alkoholist täielikult loobuda.

Võta foolhapet toidulisandi kujul. Foolhape ehk folaat on tähtis B-rühma vitamiin, mis aitab ära hoida neuraaltoru defekte, nagu lülisambalõhestus (spina bifida). Foolhapet soovitatakse hakata võtma juba enne eostamist, kuna neuraaltoru defektid kujunevad välja raseduse varases järgus. Soovituslik annus on 400 µg päevas.

Foolhapet leidub ka tumerohelistes köögiviljades, apelsinis, täisteraleivas ja hommikuhelvestes.

Seksige

See võib kõlada enesestmõistetavalt, aga regulaarne seks suurendab rasestumise tõenäosust. Selgita välja oma kõige viljakam periood ning armatsege nende kuupäevade jooksul iga päev.

Ovulatsioon toimub üldjuhul üks kord tsükli jooksul ning viljastumise tõenäosus on kõige suurem 14 päeva enne järgmise menstruatsiooni oodatavat algust.

Jälgi ka oma tupevoolust: kõige viljakamal ajal on see veniva konsistentsiga.

Allikas: BBC Parenting

 

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 15. 08. 2010. 18:10

Time: 0.0902839 s.