et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Noor Jaan Tõnisson

Kool.ee-haridusportaal :: Noor Jaan Tõnisson Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeNoor Jaan Tõnisson,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Avalehele  Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Raha kool

Noor Jaan Tõnisson

Mida Juku ei õpi, seda Juhan ei tea.

Kuula Hillar Palametsa pajatusi teemal "Noor Jaan Tõnisson" 

Kommentaar

Noor Jaan Tõnisson

Aulik kuulajaskond, minu nimi on Andro Roos ja ma annan omapoolse hinnangu Hillar Palametsa pajatusele noorest Jaan Tõnissonist. Ma ei soovi rõhutada Jaan Tõnissoni tähtsust mitte lihtsalt suusoojaks või seetõttu, et ta oli Tartu Hoiu-laenuühistu asutaja ja korduvalt valitud Eesti riigipeaks. Ma räägin seda selleks, et rõhutada kuulajatele kui mitmekülgsed olid Eesti ühiskonnategelased ja seda mitte ainult paljusõnalistes lubadustes ja valimispropagandas, millist käitumist kohtame rohkesti tänapäeval, vaid ka pigemini praktilistes tegudes, mis parandasid märgatavalt rahva elujärge. Jaan Tõnisson on siinkohal vaid üheks näiteks paljude Eesti omaaegsete suurmeeste seas – nagu ta ise enda kohta tagasihoidlikult öelda tavatses – ma olen üks lihtne ohakakitkuja suurel umbrohupõllul.

Kuid selle tagasihoidlikkuse ja lihtsuse juures oli Jaan Tõnisson tohutu suure energiaga ohakakitkuja. Jaan Tõnissoni kohta on öeldud, et kui ka tema ainsaks panuseks Eestile oleks olnud ühistegevuse aadete propageerimine ja igapäevaellu juurutamine, oleks ta ainuüksi selle tegevusega oma nime meie kodumaa ajalukku jäädvustanud. Siiski ei piirdunud Jaan Tõnissoni panus meie riigile ja meie rahvale vaid ühistegevusega. Nagu teame oli Jaan Tõnisson ajakirjanik – omaaegse ajalehe Postimees ülesehitaja ning arendaja, Eesti Üliõpilaste Seltsi aktiivne liige ning omaaegne üliõpilasaktivist, Tartu Eesti Põllumeeste Seltsi esimees, Eesti Noorsoo Kasvatuse Seltsi esimees, Eesti Kirjanduse Seltsi juhatuse liige, karskustegelane, Tartu Ülikooli õigusteaduse audoktor ning ühistegevuse professor, Vanemuise Seltsi ja Vanemuise omaaegse uue teatrimaja ehitamise ja selle finantseerimise eestvedaja, laulupidude organiseerija, Tartu Meestelaulu Seltsi auliige ja nii edasi. Kuna Jaan Tõnisson tõestas oma siirast soovi Eesti rahvast tema arengus omakasupüüdmatult aidata kodanikualgatuse korras loodud organisatsioonide kaudu, valisid kodanikud teda mitmel korral ka enda esindajaks riigikogusse ning valitsusse.

Jaan Tõnissoniga seoses meenub mulle jutuke, mida Viljandi koolmeister noorele Tõnissonile jutustanud oli, kui too alles koolis käis. Nimelt elanud kord seitse venda. Enne poegade täiskasvanuks saamist võtnud isa seitse oksaraagu ja õpetanud poegadele, mis on ühistegevus. Ta andis igale pojale ühe oksarao ja palus selle pooleks murda. Kõik pojad said sellega hakkama. Siis võttis ta teised seitse raagu ning köitis need tugevasti üheks terviklikuks vitsakimbuks ning palus seejärel poegadel seda pooleks murda. Ükski poegadest ei saanud hakkama. Seepeale ütles isa: „Kallid pojad, hoidke ka teie elus alati nii tugevasti kokku üheks tervikuks nagu on see vitsakimp. Sest ühises tegevuses on jõud ja ühistegevus annab teile vajaliku kaitse, kuid üksinda olete nagu viletsad oksaraod, mida igaüks võib soovi korral puruks murda.“

Kallid kuulajad! Soovin ka omalt poolt teile tarkust ja tarmukust koonduda ühistegevusele. Koondugem ühistööle ainult ausameelsete isikutega, kes ei aja taga mitte omakasu, ülikasumeid ja võimu, vaid rahva ühist kasu, mis lõppkokkuvõttes teeb õnnelikuks kõik ühistöös osalejad. Tõelises ühistegevuses on päike ja jõud! Kasutagem seda!

 

 

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 09. 2010. 23:46

Time: 0.0563371 s.