et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Kas Liivimaa kuningas või Koodi-Jaan?

Kool.ee-haridusportaal :: Kas Liivimaa kuningas või Koodi-Jaan? Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeKas Liivimaa kuningas või Koodi-Jaan?,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Avalehele  Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Raha kool

Kas Liivimaa kuningas või Koodi-Jaan?

Metsas mitmesugusid puid, aga kõik ühe Looja loodud.

Kuula Hillar Palametsa pajatusi teemal "Kas Liivimaa kuningas või Koodi-Jaan?" 

Kommentaar

Kas Liivimaa kuningas või Koodi Jaan

Aulikud tulevikukuulajad! Minu nimi on Andro Roos ning ma jätkan Hillar Palametsa pajatust. Kahjuks ei ole ma õige inimene vastama küsimusele kes oli Jaan Tõnisson. Kas Liivimaa kuningas või Koodi Jaan? Ja ehk ei ole see vastus ka nii tähtis.

Selle asemel sooviksin tsiteerida teile väliseestlase Robert Kreemi sõnavõttu Jaan Tõnissoni 120. sünniaastapäeva tähistamisel Torontos 1988. aastal. Olgugi, et ka see esitlus on pärit tänaseks juba aegade hämarusest, on ta aktuaalne veel tänagi. Härra Robert Kreemi sõnavõtt kõlas järgnevalt:

„Jaan Tõnissoni võitluslugu eesti rahva ajaloos on julgustav ja auväärne. Võibolla mõistame seda tõeliselt vaid siis, kui eneselt küsime, kuidas oleks kulgenud eesti rahva elutee ilma temata. Jaan Tõnisson ei olnud mitte üksnes oma aja väljapaistvaim rahvajuht, vaid tema tegevuse juhtmõtted ulatuvad ka kaugesse tulevikku. Toonastes ja praegustes olukordades on palju sarnasusi. Mida ütleks Jaan Tõnisson meile täna?

1. Eesti iseseisvuse mõtte tõstatajana ja selle eest võitlusse astujana ning hilisema riigimehena ütleks ta meile – võidelge mitmel viisil ja kartmatult Eesti Vabarigi kui ideaali ja eesmärgi eest, sest ainult riikliku ja rahvusliku suveräänsuse kaudu saame täies ulatuses teostada oma tahet.

2. Esimese Eesti Vabariigi välissaadikuna rõhutaks ta meie välissuhete tähtsust ning Eesti rahva õigust samaväärsusele teiste vabade rahvaste keskel.

3. Rahvusliku sisemise jõu kasvatajana seaks ta parooliks – kultiveerige ja arendage meie rahvuslikku iseteadvust, keelt ja kultuuri ja kõlbelist vastutustunnet kui kogu rahvusliku progressi alust.

4. Rahvusliku organisaatorina kuulutaks ta – organiseerige ja koondage oma jõud tegudeks, mida kannavad kõrgeimad aated. Arendage kõne ja kirjutamise osavust, vaimuteravust ning organiseerimise oskusi, et neid kasutada efektiivsemaks ideede ja mõtete vahetamiseks.

5. Teadlasena õpetaks ta – pürgige vaimsete sügavuste, kõrguste ja väärtuste poole, kust kasvavad välja teadmised ja jõud rahvuslikuks terviklikuks kasvuks.

6. Tulise eesti üliõpilaste juhina hüüaks ta – noorus, võidelge julgesti edasi Eesti au, õiguse ja vajaduse eest igal ajal ja igas kohas!

7. Eesti ühistegevuse pioneerina lausuks ta – kasutage ühistegevuslikke aluseid rahvamajanduse arendamiseks ja omaabiks seal, kus me koos tegutsedes rohkem suudaksime kui üksikult toimides.

8. Venemaa vangistuses ja teadmata hauda viiduna näitab Jaan Tõnisson oma kindlameelsusega, et surm ei hävita õigust vaba olla. Vaimsus on, mis jääb võitjaks. Sellega võidame ka meie. „

Üheksanda punkti lisaksin ma aga ise. Tartu Hoiu-laenuühistu asutajana oleks Jaan Tõnissonil hea meel, et tema rahvuslikud ning rahvameelsed aated leiavad jätkuvat teostamist Tartu Hoiu-laenuühistu kaasaegse juhtkonna ning liikmete poolt. Soovin meile kõigile jõudu ja valgust võiduks!

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 09. 2010. 23:46

Time: 0.0362020 s.