et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Talgutest

Kool.ee-haridusportaal :: Talgutest Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeTalgutest,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Avalehele  Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Raha kool

Talgutest

Sui kes tantsib talgudes...

Kuula Hillar Palametsa pajatusi teemal "Talgutest" 

Kommentaar

Talgudest

Minu nimi on Märt Riiner. Olen Tartu Hoiu-laenuühistu juhatuse liige. Tahaksin kommentaarina tuua paralleele tänapäevast Hillar Palametsa pajatusele talgutest.

Talgud on talupojakultuurist pärit ühine ettevõtmine millegi ärategemiseks, mis nõuab rohkem tööjõudu, kui on ühel perel või majapidamisel või talul. Ühise tegevuse edasiarendatud vormiks on ühistegevus.

Talguid on tööde ühiseks ära tegemisest peetud juba muinasajast peale. Seda kinnitavad rahvakommete uurijad. Kui vaadata tänapäeva talguid, siis nende põhiolemus on vähe muutunud. Nende eesmärk on ühiselt teha ära tööd, mis käivad ühele perele, majapidamisele või talule üle jõud. Töid tehti heast südamest ja teadmisega, et kui endal läheb abi tarvis, siis aidatakse ka teda.

aatame talgute korraldamise eesmärke. Härra Palametsa pajatustest kuuleme, et talguid korraldati peamiselt põllutööde tegemiseks. Tänapäeval selline vajadus puudub, kuna suurema osa tööst teeb ära masinad ja masinate opereerimiseks ei ole vaja suurt hulka inimesi. Küll aga kasutatakse vahel külarahva abi kartulivõtul. Olen isegi osalenud mitmel kartulivõtmisel nii oma pere kui ka sugulaste abistamisel. Sarnaselt talgute ideega, ei pakutud meilgi raha, vaid kõhutäit. Talgutele kutsuti naabreid, sugulasi ja tuttavaid. Talguid korraldati nädalavahetusel.

Tänapäeval korraldatakse talguid heakorra tööde tegemiseks. Vaatame „Teeme ära!“ kampaaniat. Teeme ära! oli 2008. aastal toimunud üle-eestiline koristusaktsioon. Selle käigus koristasid ligikaudu 50 000 vabatahtlikku kogu Eesti territooriumilt ära ligi 6000 tonni prügi

Tegemist on kindlasti talguga, kuid mitte selles klassikalises mõistes. Tehti töid oma ringkonna ümbruskonna parandamisega ja töid tehti heast tahtest. Aga miks siis mitte klassikalises mõistes? Sest talgud ei tehtud esiteks ühe perekonna, talupidamise või majapidamise jaoks, teiseks talgud ei lõppenud talgupeoga.

Siinkohal tahan kutsuda kõiki mõtlema härra Palametsa pajatuste üle ja panna kõigile südamele, et alati ei pea otsima võimalust, kuidas teist inimest vaeseks teha. Mida rohkem me ühisel jõul teeme, seda rohkem me jõuame. Soovin Teile kõigile jõudu ja jaksu.

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 8. 09. 2010. 23:47

Time: 0.0445530 s.