et et

Tartu Hoiu-laenuühistu finantskool. Rahakool

Seksuaaltervise kool

Õigusabikool

NAISELT NAISELE. MEHELT MEHELE

Moekool

Autokoolid

Kuhu minna õppima. Õppematerjalid

Kuidas kindlustada lapse materiaalne tulevikturvakood

Hormoonspiraali kasutamine ja rinnavähk

Kool.ee-haridusportaal :: Hormoonspiraali kasutamine ja rinnavähk Ei ole olemas kasutusjuhendit eluks. Õnneks on olemas www.kool.eeHormoonspiraali kasutamine ja rinnavähk,Koolilaen, energialaen, matuselaen, matemaatika, ekool, e-kool, füüsika, ajalugu, seks, abort, laen

Hormoonspiraali kasutamine ei suurenda rinnavähi tekke ohtu

Pikaajalised hormoonspiraali kasutajad võivad rõõmustada, kuna see uudis kinnitab, et vahendis sisalduv hormoon levonorgestreel (LNG) ei suurendada rinnavähi tekke ohtu.

Rohkem kui 5000 rinnavähki põdeva naise ja 20 000 kontrollisiku seas tehtud laiaulatuslikud uuringud näitasid, et kunagiste ja praeguste hormoonspiraali kasutajate oht haigestuda rinnavähki ei erine vaskspiraali kasutajate omast. Uuring algatati, et kontrollida võimalikku 1,5 korda kõrgemat rinnavähi tekke riski, kuid see ei leidnud tõestust.

Uuringust
Uuring korraldati Berliinis tegutseva Epidemioloogia ja Tervishoiuuuringute Keskuse eestvõtmisel Saksamaal ja Soomes nn juht-kontrolluuringuna. Selleks leiti vähihaigete registrist 5113 naist, kellel oli diagnoositud rinnavähk, ja valiti sobiva vanuse ja elupiirkonna alusel 20 452 kontrollisikut (naised, kes ei põdenud rinnavähki). Uuringu jaoks tähendati üles naiste isiklikud andmed nagu kehamassiindeks (KMI), günekoloogilised taustandmed, hormoonpreparaatide kasutamine, pahaloomuliste kasvajate esinemine suguvõsas, tervisekäitumine ja elustiil.

Analüüsimiseks kasutati kolme erinevat tinglikku logistilist regressioonimudelit, sealhulgas kuni 14 tegelikku ja potentsiaalset segavat tegurit.

5113st rinnavähki põdevast naisest 1085 (=21,2%) olid enne rinnavähi diagnoosimist kasutanud levonorgestreeli sisaldavat spiraali ja 1130 (=22,1%) olid kasutanud vaskspiraali. Uuritavate rühmade vahel ei olnud kasvaja tüübi, histoloogia, kasvaja suuruse ja metastaaside seisundi osas mingeid erinevusi.

Uuringu autorid jõudsid järeldusele, et levonorgestreeli sisaldava spiraali ja vaskspiraali kasutajatel on ühesugune oht haigestuda rinnavähki ehk levonorgestreeli sisaldava spiraali ja vaskspiraali kunagine või praegune kasutamine ei suurenda rinnavähki haigestumise ohtu. Uuringu käigus ei leitud mingeid tõendeid selle kohta, et levonorgestreeli sisaldava spiraali kasutamine võiks tekitada kasvajaid või soodustada nende teket.

Hormoonspiraalist
Levonorgestreeli vabastavat emakasisest spiraali on müüdud paljudes Euroopa riikides alates 1990ndatest aastatest ja USAs alates 2001. aastast. Hormoonspiraal spiraal on väike ja elastne T-kujuline plastkeha, mida ümbritseb hormoonsilinder, mille vertikaalne osa sisaldab hormooni levonorgestreel (LNG). Hormoonsilinder on kaetud membraaniga, mille kaudu saab LNG viie aasta kestel aeglaselt ja kontrollitult (alguses 20 mcg päevas) vabaneda emakaõõnde. Hormoonspiraal on väga efektiivne rasestumisvastane vahend ja selle kõrvaltoimena väheneb menstruatsiooniaegne veritsus. Kuna vahendi hormonaalne toime avaldub otse emakas, ei saa emaka limaskest tavapärasele menstruaaltsüklile omaselt pakseneda, mille tagajärjel vähenebki menstruatsiooniaegne veritsus. Paljudel naistel, kes kasutavad seda spiraali, esineb menstruatsiooni ajal vaid vähene veritsus või puudub see üldse. Hormoonspiraal vähendab ka oluliselt menstruatsioonivalu.

Viide: 1 The European Journal of Contraception and Reproductive Health Care Volume 15, Supplement 1, May 2010, FC-16

Lisainfo:
Hormoonspiraal

 

printerisõbralik versioon esita küsimus
viimati toimetatud: 6. 07. 2010. 03:10

Time: 0.0606830 s.